Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause popáté

05.11.2016 14:20 | Zprávy

Nadační fond proti korupci zveřejňuje pátou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Praze a v Českých Budějovicích.

Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause popáté
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Trestná činnost stíhaných (a amnestovaných) osob klasicky pokrývá „standardní“ činy včetně podvodu, zpronevěry, zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, účasti na zločinném spolčení nebo zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nechybí ani zločin loupeže. Způsobená finanční škoda z uvedených usnesení činí skoro 580 milionů korun, k další škodě ve výši přes 220 milionů korun již nedošlo.

Usnesení obsahují případy vystavování fiktivních faktur, odebírání zboží bez úhrady či vyvádění majetků z obchodních společností do spřízněných firem. Zaujme i případ policejního inspektora, který v rámci objasňování trestné činnosti přepisoval jednací čísla, pozměňoval data a vyhotovoval fiktivní spisy. Následkem toho byl kázeňsky odměňován za výsledky práce… V jiném případu šlo o uzavírání fiktivních smluv o spolupráci, řízení a poradenství, na základě kterých měli obžalovaní firmám pomáhat snižovat daňové odvody. V roce 2006 k tomu soudce řekl: „Lační takzvaní podnikatelé uvěřili v jakousi osvícenost Belgičana s králíky a ve zvuk jména světové počítačové firmy a dohodli se s nimi, jak lehce přijít k penězům. Vy nám dáte tři sta tisíc, my vám vyfakturujeme dva miliony a finanční úřad vám to vrátí. Dohodli se, jak stát ošidit, aby mu potom mohli vyčítat, že nemá na nic peníze…“ (zdroj: Českobudějovický deník. Obžalovaných 122, odsouzena bude jedna? 21. 9. 2006)     

Nejznámější je však případ konkursní mafie kolem soudce Jiřího Berky, v rámci které skupina osob v součinnosti páchala trestnou činnost za účelem vyvádění majetku z obchodních společností. Jádro skupiny tvořil soudce, správce konkursní podstaty, ředitel podniku, pracovník pro zpeněžování podstaty a soudní znalec. Samá „elita“. Zmanipulovanými konkursy skupina způsobila škodu přes 260 milionů korun, k další škodě přes 200 milionů již nedošlo. Později Vrchní soud v Olomouci amnestii u některých obžalovaných částečně zrušil. Ve věci rozhodoval i Nejvyšší soud.          

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…