Ondřej Konrád: Exodu „trabantů“ ÚV KSČ jen přihlíželo

01.10.2014 11:41

Na sklonku léta 1989 byl komunistický režim v Československu hodně otřesený. Jednak stále probuzenější veřejností, což ukázal počátkem roku Palachův týden a pak následné petice, přičemž v červnových Několika větách už šlo o výzvu k dialogu s opozicí.

Ondřej Konrád: Exodu „trabantů“ ÚV KSČ jen přihlíželo
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

A také tím, jak se prudce lámaly ledy v Polsku a že Kreml nejevil zájem stát nadále za jakešovskou garniturou. Její bezmoc se ovšem plně ukázala koncem září, kdy po nezdařeném pokusu o překročení hranic mezi Maďarskem a Rakouskem otočily tisíce východoněmeckých rodin své trabanty a wartburgy směrem na Prahu.

A tady vstoupily, v mnohých případech přelezly v panice před československými policisty plot, na půdu západoněmecké ambasády. Co následovalo, mohli donedávna všemocní tajemníci KSČ už jen trpně sledovat. Neboť jednání se vedla po zcela jiné a mnohem vyšší ose Moskva – Bonn – Washington.

A když se v Praze objevil tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, mohl osobně slíbit východoněmeckým běžencům tábořícím v zahradě vyslanectví na Malé straně, že mají zaručenu svobodnou cestu na Západ. Tuzemské represivní složky pak jen asistovaly při klidném odjezdu pěti vlakových souprav z holešovického nádraží.

Bylo to neklamné znamení závěru jedné éry. Třebaže si to mnozí komunističtí funkcionáři především staršího typu asi ještě stále nepřipouštěli. Snad se jim zdálo, že se Prahou akorát cosi absurdního převalilo. Ale zase zmizelo a vše půjde dál.

Třebaže s mírnými ústupky, jako je volnější cestování, soukromé podnikání v malém, patrně i odvolání klatby nad řadou zakázaných umělců a podobně. A s nezbytnou větší porcí řečí o takzvané demokratizaci.

Ale onen šťastně ukončený východoněmecký exodus byl ve skutečnosti definitivním počátkem jejich konce. A ona bezmoc vedení KSČ během celé ohromující události, do jejíhož průběhu nemohla strana vůbec nijak zasáhnout, otevřela oči i doposud nejbojácnějším Čechoslovákům.

Někteří cyničtí v dalších dnech sice ještě vesele vykrádali opuštěné automobily na malostranském svahu – východoněmecké úřady je pak coby majetek propadlý státu počaly odvážet.

Drtivá většina si ale uvědomila, že jim vládnou druhořadí gubernátoři. Dosazení před 20 lety Kremlem, který ale už nyní obývá někdo jiný. A hlavně, že se svět výrazně pootočil. A je nejvyšší čas nespokojovat se pouze s jakýmisi milostivými ústupky, ale bude třeba zásadnějšího řezu.

Přestože pár desítek kilometrů za Prahou stále ještě sídlily sovětské vojenské posádky. Nezdálo se pravděpodobné, že by jim Gorbačov dal povel k útoku na Prahu, až se začne něco dít.

Do 17. listopadu zbývalo několik týdnů. Během nichž to „prasklo“ i v ještě utaženějším NDR. Se symbolickým rachotem padající berlínské zdi. Která se začala nezadržitelně drolit právě v Praze před 25 lety.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

odškodnění

Pane poslanče, dobrý den, co si myslíte o tom, za jakých podmínek chce Praha poskytnout pozůstalým po obětech střelby na FF finanční pomoc? Já si troufnu říci, že je to až nehumánní, a že je celý ten dotazník je jen zástěrkou, jak nepomoci. Zajímalo by mě taky, zda nějaké odškodnění vyplatil stát? M...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanislav Hošek: Jak to asi může pokračovat

12:12 Stanislav Hošek: Jak to asi může pokračovat

Představitelé deseti zemí NATO souhlasí s tím, že Ukrajinská armáda může jejich rakety delšího dolet…