Předpokládáme, že se ptáte na osoby samostatně výdělečně činné, protože zaměstnanci (prostřednictvím svého zaměstnavatele) samozřejmě každý měsíc platí pojistné na zdravotní pojištění vypočtené z jejich příjmů, stejně jako ho platí osoby bez zdanitelných příjmů v zákonem dané výši (v roce 2015 je to 1 242 Kč). Forma měsíčních záloh na pojistné a poté doplatku pojistného po podání ročního přehledu se týká OSVČ.
Měsíční zálohy na pojistné neplatí ty OSVČ, které jsou zároveň zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejich příjmů. Takováto osoba zaplatí pojistné do osmi dnů po dni, ve kterém byl (popřípadě měl být) podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí.
Jen v prvním kalendářním roce po zahájení činnosti neplatí měsíční zálohy ta OSVČ, která zároveň patří do některé z kategorií státních pojištěnců (důchodce, student atd.). Pojistné za první kalendářní rok své činnosti zaplatí do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok. V letech následujících už je tato OSVČ ale povinna zálohy platit, a to ve výši vypočtené v přehledu (díky souběhu se státní kategorií se na ni jen nevztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP