Otázka týdne z VZP

11.01.2016 10:58

U očkování proti pneumokokům nebo chřipce prý pojišťovna hradí vždy jen jednu konkrétní vakcínu. Zajímalo by mě, které vakcíny to konkrétně jsou a jak postupovat, pokud by mi lékař navrhl jinou. Jde mi o nepovinná očkování.

Otázka týdne z VZP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Nepovinná očkování se provádějí na vyžádání klienta a ten si je i sám hradí – jak cenu vakcíny, tak i cenu její aplikace. Jsou (zatím) pouze 3 výjimky, kdy je i nepovinné očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, resp. hrazena je vakcína v provedení nejméně ekonomicky náročném a její aplikace. Konkrétně je to u očkování proti chřipce, proti pneumokokům a proti papilomavirům, které mohou způsobit rakovinu děložního hrdla. Skupiny osob, na které se vztahuje možnost absolvovat uvedená očkování jako pojišťovnou hrazené, stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. To znamená, že tuto možnost nemají všichni pojištěnci.

To, která vakcína je tou ekonomicky nejméně náročnou, vychází z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Například u chřipky byl dříve ekonomicky nejméně náročný Vaxigrip, pro sezónu roce 2015-2016 je to Influvac. Pokud si klient vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně (aplikaci i u dražších vakcín ale hradí pojišťovna). Čerpat na tento doplatek příspěvek VZP z fondu prevence není možné – ten se vztahuje jen na očkování, které si pojištěnec plně zaplatil.

Očkování proti chřipce pojišťovna hradí u čtyř zákonem stanovených rizikových skupin osob. Ekonomicky nejméně náročnou variantou očkovací látky je zde Influvac, u kterého SÚKL stanovil úhradu pojišťovny od 1. 4. 2015 na 139,23 Kč za 1 dávku. Pokud si pojištěnec vybere jinou vakcínu, než plně hrazený Influvac, musí rozdíl lékaři na místě doplatit. Rozdíl by byl od cca 20-30 Kč (Vaxigrip, Fluarix) po cca 180–190 Kč (Optaflu, Preflucel).

Očkování proti pneumokokům je jako nepovinné hrazeno u dětí, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce (hrazeno je pak i přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku). Od září 2015 je očkování proti pneumokokovým infekcím jako nepovinné hrazeno také seniorům nad 65 let. Očkovací látkou nejméně ekonomicky náročnou zde je pro děti Synflorix (úhrada pojišťovnou je 998,68 Kč) a pro seniory Pneumo 23 (s úhradou 482,33 Kč). Opět – pokud si klienti vyberou vakcínu jinou, musí uhradit cenový rozdíl.

Očkování proti lidskému papilomaviru, který by mohl způsobit rakovinu děložního hrdla, mají podle zákona hrazené z veřejného zdravotního pojištění dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Očkovat je možno vakcínou Cervarix (bivalentní = chrání proti dvěma typům papilomavirů) nebo Silgard (čtyřvalentní). U Cervarixu je stanovena úhrada na 1 765,79 Kč a právě Cervarix je tou ekonomicky nejméně náročnou variantou, bez doplatku. Pokud si dívka vybere Silgard, který může mít cenu až 3 376 Kč (reálně se ale prodává levněji), musí si rozdíl doplatit, protože i u něj je stanovena úhrada pojišťovnou ve výši 1 765,79 Kč. Cervarixem i Silgardem se očkuje standardně dvěma dávkami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …