Otázka týdne z VZP XVII.

27.04.2016 18:25

Chtěla bych si nechat odstranit mateřské znaménko na obličeji. Zajímalo by mě, zda je to hrazeno pojišťovnou, kam se mám obrátit a zda se odstranění dá udělat laserem.

Otázka týdne z VZP XVII.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Prvním krokem by mělo být odborné vyšetření znaménka. Lékař bude hlavně zjišťovat, zda se nejedná o maligní melanom či jiné potenciálně nebezpečné onemocnění kůže (např. bazaliom, spinaliom apod.). Mateřská znaménka, pihy a další pigmentové projevy na kůži vám vyšetří v každé dermatologické ambulanci. Dermatolog znaménko prohlédne – běžně vyšetřuje pohledem, případně s použitím lupy. Kdyby vyhodnotil znaménko jako podezřelý útvar, odešle vás na specializované ambulantní pracoviště pro pigmentové projevy na další vyšetření. Tato pracoviště jsou např. v nemocnicích na dermatovenerologických klinikách a v současné době (duben 2016) jich má smlouvu s VZP celkem 47 po celé republice.

Na specializovaných pracovištích se provádí vyšetření pigmentových projevů digitálním dermatoskopem. Jestliže podle nálezu rozhodl o vyšetření pacienta digitálním dermatoskopem lékař, tak ho pojišťovna samozřejmě hradí. Kdyby o něj žádal jen pojištěnec sám, musí si výkon uhradit. Pak by ho mohl absolvovat i na jiném pracovišti – vyšetření provádí i řada nesmluvních poskytovatelů zdravotních služeb. Obvykle udávají cenu za vyšetření 1 znaménka od cca 300 korun s doplatkem za každé další, nebo bývá cena stanovena "v pásmech", např. pro 2-5, 6-10, nad 10 znamének. Můžeme ale připomenout, že dětem i dospělým, kteří jsou členy Klubu pevného zdraví, na toto vyšetření přispívá VZP částkou až 500 korun. Pro vyšetření kožních znamének digitálním dermatoskopem můžete také využít tradiční akce Stan proti melanomu, která se v roce 2016 koná s podporou VZP ve dnech 2. a 3. 5. v Praze, 9. 5. v Brně a 10. 5. v Ostravě.

Mateřské znaménko, které se zvětšuje, vyvyšuje nad povrch, mění barvu nebo konturu okrajů apod., je vždy nutné zkontrolovat a obvykle i odstranit. Jestliže lékař shledá zdravotní důvod k odstranění mateřského znaménka (nebo jiného pigmentového projevu), má být vyjmuto chirurgicky, protože odebraná tkáň musí být ještě histologicky vyšetřena. Proto se pigmentové projevy laserem neodstraňují, a to ani v oblasti obličeje. Chirurgické odstranění je pojišťovnou hrazeno. Zákrok laserem pojišťovna nehradí a pacient by ho neměl vyžadovat ani jako samoplátce – odstranění potenciálně nebezpečného útvaru laserem nemůžeme považovat za medicínsky správný (lege artis) postup.

Pokud lékař neshledá zdravotní důvod k tomu, aby bylo mateřské znaménko vyjmuto a vyšetřeno histologicky, ale pacient přesto odstranění žádá z důvodů kosmetických, musí si zákrok uhradit sám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

10:14 Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

Valašská vesnice Zašová má pevné místo v mých vzpomínkách na vzdálené mládí, proto mě zaujala zpráva…