Pavel Čurda: Revoluční financování startupů davem? Angel investorem může být v USA každý

01.10.2013 14:59 | Zprávy

Nedávné změny v zákonech otevřely startupům registrovaným v USA nové možnosti, jak získat peníze prostřednictvím tzv. equity crowdfunding. První pokusy už za sebou mají jak české firmy, tak investoři.

Pavel Čurda: Revoluční financování startupů davem? Angel investorem může být v USA každý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

A je to tady – revoluce ve financování startupů a začínajících firem. Firmy registrované v USA mohou nyní jednodušeji získávat peníze i od drobných investorů. Těm se zase otevírá možnost chytře investovat i menší částky, klidně už od 1 000 USD. Například tak, že kopírují investice těch nejlepších a nejznámějších. To, co dříve bylo doménou VC (venture kapitál) fondů – investice do firem v rané fázi – se otevírá všem.

Novou cestu otevřel tzv. equity crowdfunding, tedy investiční model, ve kterém může kdokoli získat za vložené peníze podíl ve firmě. V USA je tento způsob financování možný od dubna 2012. Teprve čerstvá úprava ale startupům umožňuje o tom, že shánějí peníze, veřejně informovat. A právě to posouvá tento model na úplně jinou úroveň: angel investorem může být každý (akreditace je ovšem stále nutná).

„Angel“ je investor, který vkládá peníze do začínající firmy. Dostane za to akcie, podíl ve firmě anebo tzv. convertible debt – tedy možnost „konvertovat dluh“ (peníze, které startupu půjčil) do akcií při dalším kole financování, většinou s nějakou pěknou slevou. Tedy – pokud se firmě daří….

Na změnu legislativy netrpělivě čekalo hodně investorů a startupů. Například Tim Ferriss (autor knih 4-Hour-Work-Week a angel investor do Evernote, Twitter, Uber, atd.) hned v první den, kdy změna začala platit, vyzval své fanoušky, aby investovali do stastupu Shyp (fastest and easiest way to ship packages), který se mu líbí. Sám vložil 25 000 USD a od zakladatelů dostal alokaci na syndikát na celkem 250 000 USD v investičním kole. Během pár hodin bylo „naraisováno“. O Shyp se zajímal také například investor a majitel Shipito.com John Vanhara.

Přes první úspěšné pokusy zatím na equity crowdfunding panují různé názory. Někdo si třeba myslí, že jde jen o moderní formu hazardu. Jiný varuje před katastrofickými dopady spojování nezkušených začínajících podnikatelů s nezkušenými investory. Převažují ale názory, že demokratizace financování začínajících firem má velkou budoucnost a mohla by pomalu nahradit VC (venture capital) fondy investující do startupů. V diskusích se začíná objevovat termín „social venture capital“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…