Petice proti sázení stromů podél komunikací

11.08.2016 13:53

Taky jste si už říkali, proč u nás máme takovou spoustu silnic olemovaných stromy? Většinou tato otázka vznikne v zimě, kdy kolem sebe vidíme řidiče, jak zastavili svůj smyk o jeden z těchto stromů..

Petice proti sázení stromů podél komunikací
Foto: pixabay.com
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Stromy u silnice jsou asi nejnebezpečnější prvek - až na řidiče. Nejenže skrz ně nevidíte přebíhající zvěř, ale sjet ze silnice se v tomto případě rovná téměř smrti nebo minimálně desetitisícovým částkám za opravu auta.

Na některých místech narušují infrastrukturu a zvedají nebo ničí povrch silnice. Ani jejich samotná údržba není zadarmo - nehledě na nutnosti pokácet a odklidit strom po každé nehodě.

A už jste někdy přemýšleli, kam jde to ovoce ze stromů, které u silnice tolik chrání naši atmosféru?

Většinu z nich posbíráme - třeba jablka chodí každoročně sbírat tisíce lidí do výkupu. A co se potom stane s těmi slaďoučkými, výfukovými plyny živenými jablky?
Skončí v moštu nebo nějaké jiné potravině, kterou pyšně s pocitem zdravé výživy nakrmíme sebe a své děti.

Přikládám ještě desatero, které jsem našla na internetu jako zdůvodnění výsadby a k němu i můj komentář:

1. Stromořadí utvářejí harmonický charakter české krajiny a její typický ráz.

Milé, ale pokud se někdo Vám drahý zabije o tento výtvor umění, bude Vám to celkem šumák.. Mimo to na našich cestách každý třetí strom chybí, kvůli havárkám - to je spíš na ostudu.

2. V létě alej chrání cestovatele před slunečním žárem. Ocení to pěší, cyklisté i řidiči aut: stín brání oslnění sluncem a chrání povrch vozovky před přehřátím a následným vyjížděním kolejí do změklého povrchu nebo praskáním.

Nebo spíš omluva pro to, abychom dělali silnice pořádně - zajímavé, že někde to jde a někde ne.. K tomu stínu - kdy naposledy jste si v autě řekli - "Konečně stín!"? Ne, stromy jsou nízké a mně jako cyklistovi a řidiči nikdy od slunce nepomohly. Jsem ale pro - po pěších zónách je vysaďte.

3. V noci nebo za deště či mlhy usnadňuje stromořadí řidičům orientaci, ukazuje směr.

V dnešní době jsou už na vozovkách patníky a na cestách čáry, které tuto funkci odvádí dobře. Pokud ne, pokácejte stromy a zapíchněte patníky - nejsou nebezpečné a i jejich údržba je snadnější.

V závějích ani stromy nepomůžou - většinou je tu propast mezi koncem cesty a stromořadím, kterou Vám stromy neukáží - jen patníky.

4. Alej působí jako přírodní větrolam, zmírňuje boční vítr a omezuje víření prachu z polí.

Viděli jste někdy dálniční most ve Velkém Meziříčí? Je 77 metrů vysoký, nikde žádné stromy ani zábrany, vysoko nad vším, a přesto se na něm dá jezdit. V naší republice nebývá tak strašný vítr, aby se to nedalo bez stromů vydržet.

5. V zimě snižuje riziko tvoření sněhových jazyků.

U nás jsou sněhové jazyky i tam, kde jsou stromy. U Vás ne?

6. Stromy pohlcují jemný polétavý prach a další škodliviny produkované automobily.

Vysaďte stromy do lesů. Škodliviny nezmizí, i do lesů se dostanou - pořád je jich dostatek všude.

7. Průměrný strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 oxidu uhličitého, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

Opakuji - do lesů a parků s nimi. Do měst na náměsí.

8. Stromořadí omezuje hluk, který se ze silnic šíří k obytné zástavbě. Zejména pokud stromořadí doplňují keře, může být účinek významný.

Nemám nic proti malým keřům. Proti hluku tam dejte ty. Na ztlumení hluku stačí i několikacentimetrová zábrana, pokud je udělaná dobře. Stromy u nás ale chrání před hlukem spíš pole než obce.

9. Stromořadí jsou po někdejším zničení remízů posledním zbytkem přírody mezi chemicky ošetřovanými monokulturními poli a asfaltovou vozovkou.

Takže si vlastně pěstujeme stromy, které pohlcují chemii a výfukové plyny a pak vesele baštíme jejich plody? V dnešní době už by chemické postřiky měly být zdraví minimálně škodlivé - a co se týče aut, těm škodí víc zimní solení, než chemický postřik pole, který se k nim ani nedostane.

10. Každý vzrostlý strom je domovem desítek nebo i stovek druhů rostlin a živočichů. Platí to zejména pro hmyz, ptáky a drobné živočichy.

Vysaďte stromy tam, kde mají být. Co se týče těch ptáků, je to spíš děsivé, než krásné, a bohužel pak i oni většinou končí svůj život na silnici.~~

Kolem a kolem - kde chce, koná. Kdo nechce, výmluvy hledá.

A tak se ptám, proč stále sázíme stromy "z tradice", když tato tradice nás ohrožuje víc, než pomáhá? Už tu nejsou žádní koně, aby měli na silnici stín. Jen potenciální hřebíky do rakve. Chápu, že odstraňovat staré stromy nemusí být vždy možné a lidé budou proti i kvůli ochraně životního prostředí.

Chceme hlavně zabránit tomu, aby se na těchto místech vysazovaly nové - aby se raději vysazovali tam, kde je to bezpečnější.

Podpořte tuto petici a zachraňte pár životů - nikdy nevíte, co se může stát. Silnice jsou i tak nebezpečným místem, nedělejme si je ještě nebezpečnější!

Petici můžete podepsat ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…