Za aktuálním vysokým růstem průmyslu stojí především automobilky, kterým se dařilo zvyšovat produkci, nicméně jejich výsledek se poměřoval s velmi nízkým srovnávacím základem z loňského roku, kdy na tuto část odvětví doléhal čipový hladomor. Proto se na téměř šedesátiprocentní zvýšení produkce v automobilovém průmyslu musíme dívat především z tohoto statistického pohledu.
V každém případě je vidět, že se v této části průmyslu situace stabilizovala – má v tuto chvíli buffer v podobě starších zakázek, k nimž se přidávají i zakázky nové, jak rovněž ukazují dnes zveřejněná data.
Pozitivní zprávou je, že pozitivní výsledky nepřicházejí pouze z automobilového průmyslu, ale i z dalších velkých oborů, jako jsou výroba elektrických zařízení nebo elektroniky.
Naproti tomu je ovšem patrný útlum v oborech citlivých na vývoj cen surovin a energií, tedy ve výrobě kovů a kovových výrobků, stavebních materiálů či plastů. Ty už nyní indikují, že domácí i zahraniční poptávka začínají zadrhávat, takže je pravděpodobné, že v dalších měsících už od průmyslu nemůžeme očekávat tak silná čísla jako doposud.
Na přelomu roku se navíc ještě více odkryje problém energetické drahoty, která na toto odvětví spotřebovávající významnou část elektřiny a plynu čím dál více doléhá. Ostatně právě aktuální průzkumy důvěry nebo indexy nákupních manažerů v tomto směru vyznívají velmi negativně.
Statistiky nových zakázek sice vyznívají optimisticky, avšak stále je třeba brát v úvahu, že vycházejí z běžných cen. A ty rostou v desítkách procent, takže i 22 % nárůst zakázek v tomto směru příliš mnoho neříká.
Průmysl má před sebou náročné období, kdy se bude muset vypořádávat s vysokými cenami energií, slabší poptávkou a tlakem na úspory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV