Petr Hartman: Vyšetřování privatizace MUS pokračuje

21.04.2013 20:28

Podivné okolnosti kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti začala česká policie prověřovat v devadesátých letech minulého století. Existovalo podezření, že manažeři MUS zneužili informací a firmu získali pro sebe také za peníze, které z Mostecké uhelné společnosti vyvedli.

Petr Hartman: Vyšetřování privatizace MUS pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

 

V roce 2008 byl tento případ odložen. Na popud nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké bylo vyšetřování hned v následujícím roce obnoveno. V roce 2013 se v České republice ocitlo ve stadiu, kdy obvinění manažeři neuspěli se stížností u Nejvyššího státního zastupitelství a jejich stíhání bude pokračovat. Zároveň mají obstavené bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti.  
 
Problémy nemají pouze v tuzemsku. Ve švýcarských bankách byly rovněž zablokovány peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti v souvislosti s MUS. Zmiňovaní manažeři byli v této zemi obžalováni. Švýcaři se k podivným okolnostem dostali kvůli podezření z praní špinavých peněz. Tyto transakce se mimo jiné týkaly i kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Některé toky peněz zase mířily na účet, ke kterému měl přístup člověk blízký Stanislavu Grossovi.  
 
Nebýt zájmu švýcarské strany a také změn ve vedení státního zastupitelství, patrně by manažeři problémy s policií už dávno neměli. Vzhledem k dopadu této kauzy do politického prostředí jakoby existoval zájem na tom, aby v Česku tento případ vyšuměl do ztracena. Projevovalo se to malou vstřícností vůči požadavkům na právní pomoc ze Švýcarska. Například počínání pražského vrchního státního zastupitelství bylo v této kauze velmi vlažné. Dokonce kvůli tomu čelili kárné žalobě tehdejší šéf pražských státních zástupců Vlastimil Rampula a jeho tehdejší náměstek Libor Grygárek.  
 
Laxnost české strany se projevila i v promeškání možnosti připojit se k trestnímu řízení ve Švýcarsku a domáhat se tím snadněji náhrady způsobené škody. Řada průtahů a nestandardních kroků kolem vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti v České republice posilovala spekulace o tom, že tento „obchod“ nemohl proběhnout úplně za zády tehdejší politické reprezentace. Což by vysvětlovalo rozdílný přístup švýcarských a českých orgánů činných v trestním řízení k této kauze.  
 
Pokračování trestního stíhání dokazuje, že česká strana v posledních měsících změnila strategii a nahlíží na kauzu MUS podobnou optikou jako švýcarská.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Lídr se nevolí…

12:26 Ivo Strejček: Lídr se nevolí…

Dnes nepíšu glosu. O smrti se glosy nepíší. Dnes chci ještě několika svými řádky vzpomenout na Mirka…