Petr Husa: Žloutnutí očí je jedním z příznaků žloutenky

25.07.2016 21:56

Letošní rok bude zcela jistě jedním z těch, kdy se ve větší opět objevila nemoc zvaná žloutenka. O jejích příčinách a následné léčbě a prevenci jsme si povídali s lékařem Kliniky infekčních chorob FN Brno MUDr. Petrem Husou.

Petr Husa: Žloutnutí očí je jedním z příznaků žloutenky
Foto: zdravotnickydenik.cz
Popisek: Žloutenka - ilustrační foto

Jak lidé poznají, že mají žloutenku. Jaké jsou její příznaky?

Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři, je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu. U dětí a asi 10% dospělých je infekce bezpříznaková, což napomáhá šíření infekce.

Jaké typy žloutenky jsou u nás nejčastější?

U virových žloutenek závisí na epidemiích hepatitidy A, které se každých pár let vyskytují. Mimo epidemie je nejčastější typ C, při epidemiích jako např. v letech 2008 - 2010 vede typ A. Pozor žloutenka je obecný pojem. Latinský ekvivalent je ikterus. Příčiny jeho vzniku jsou různé nejenom viry hepatitid.

Dá se nějak bránit proti tomu, abych tuto chorobu dostal? Existuje nějaká prevence?

Nejúčinnější prevencí je včasné očkování. Dvě dávky vakcíny zajišťují zpravidla celoživotní ochranu. Očkování však není hrazeno z pojištění. Nejčastěji se nechávají očkovat cestovatelé před výjezdem do Asie či Afriky. Jednou prodělaná infekce zanechává zpravidla celoživotní imunitu. Běžnou prevencí je časté a důsledné umývání rukou po použití toalety, před jídlem a jeho přípravou. Šíření kontaminovanou vodou je v ČR díky vysokým standardům úpravy vody nepravděpodobné. Samozřejmou součástí prevence šíření nákazy je povinná izolace nemocných na infekčních odděleních.

Čím si vysvětlujete, že právě letos je tato infekce velmi rozšířená?

Menší regionální epidemie hepatitidy A jsou běžné a vyskytují se v posledních letech opakovaně (pražská epidemie v letech 2008 - 2010, v Karlovarském kraji v r. 2015). Nákaza se prakticky vždy šíří primárně v socioekonomicky níže postavených skupinách jako jsou bezdomovci, narkomani a následně jsou postiženi jejich rodinní příslušníci a známí, kteří jsou s nimi v kontaktu.

Jsou na žloutenku náchylnější starší osoby případně lidé s oslabenou imunitou?

Ano, jako u každé jiné infekce. Průběh je navíc zpravidla delší a komplikovanější. Mnoho starších lidí však nákazu již prodělalo a mají vůči ní imunitu. Hepatitida A byla v minulosti běžná choroba.

Jak probíhá standardní léčba?

Léčba je pouze symptomatická. Kauzální terapie neexistuje. Léčíme jen vzniklé příznaky - teploty, nevolnosti, bolesti břicha atd. V kombinaci s klidovým režimem a šetřící dietou. Účinek hepatoprotektiv je minimálně sporný. Při těžkém poškození jater lze použít kortikosteroidy ke snížení imunitní reakce, která primárně poškozuje játra.

S jakými dalšími nemocemi může být žloutenka život ohrožující?

Zejména při cirhóze jater, která je konečným stádiem jaterních onemocnění různé etiologie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …