Petr Meduna: Porošenko a ukrajinský holocaust

24.11.2014 14:31

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přijal pozvání Miloše Zemana na vzpomínkovou akci k 70. výročí osvobození německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka, kterou příští rok v lednu v Praze uspořádá Evropský židovský kongres.

Petr Meduna: Porošenko a ukrajinský holocaust
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

„Pro nás je vzpomínka na holocaust svatá a prezident Prahu při této významné a tragické příležitosti navštíví,“ řekl v té souvislosti České televizi kyjevský ministr zahraničních věcí Pavlo Klimkin. Ne všechno je ale při sledování událostí na Ukrajině v posledním roce tak jasné, jak ministr tvrdí. Jistě ne náhodou o popřevratové vládě řekl bývalý evropský komisař, německý sociální demokrat G. Verheugen, že v Kyjevě sedí ve vládě skuteční fašisté z masa a kostí.

Petro Porošenko je nepochybně – chtě nechtě – rozporuplným produktem té doby. Zatím se nijak nedistancoval od fašizující strany Svoboda nebo neonacistického Pravého sektoru. Tato uskupení přitom navazují na temnou stránku ukrajinské minulosti, kterou představují kolaboranti s německým nacismem, příslušníci ukrajinské dobrovolnické SS divize Halič nebo příslušníci ozbrojeného křídla OUN – UPA.

Bylo by namístě, aby P. Porošenko před příjezdem na vzpomínkovou akci odsoudil pogrom Židů ve Lvově, který Ukrajinci uspořádali ještě před příchodem německých okupačních sil v roce 1941do města. Zemřelo při něm více než čtyři tisíce Židů. Měla by zaznít slova o podílu ukrajinských kolaborantů na vyvraždění více než 33 tisíc Židů v Babím Jaru během tří podzimních dnů roku 1941. Porošenko by měl také promluvit o genocidě na Volyni v roce 1943, kdy docházelo k vraždění Poláků, Židů, ale i Čechů. Bylo by v civilizované Evropě na místě, aby ukrajinský prezident odmítl dnešní adoraci válečných zločinců a konkrétně se vyjádřil na adresu S. Bandery a R. Šucheviče. Otázkou jistě je, jak je svatá památka obětí holocaustu tam, kde se pořádají pochody bývalých příslušníků SS, vzpomínkové pochody na S. Banderu, kde se vesele hajluje a nosí se svastika.

Petro Porošenko by v roce 1941 velmi pravděpodobně šel Kyjevem k rokli v Babím Jaru jako příští oběť německé nebo ukrajinské kulky. Nejen proto by ale od něho mělo zaznít jasné slovo. Bez odsouzení ukrajinských fašistů minulosti a dnešních neonacistů by totiž jeho účast na pražské vzpomínce byla falešná a nemravná a oběti holocaustu urážející.

Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla