Petr Nagy: Zemřel Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů

18.09.2017 10:31 | Zprávy

V neděli 17. září ztratila současná česká literatura jednu ze svých ikonických postav, když ve věku 66 let zemřel po těžké nemoci spisovatel Petr Šabach (1951–2017).

Petr Nagy: Zemřel Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů
Foto: youtube.com
Popisek: Spisovatel Petr Šabach

Kmenový autor nakladatelství Paseka, kde vyšly všechny jeho knihy vyjma prvotiny, tak následoval s dvouletým odstupem svého blízkého přítele Ladislava Horáčka, jenž Paseku coby jedno z prvních soukromých nakladatelství po Listopadu 1989 založil a kterému vděčíme za to, že se Šabach odhodlal vydat na dráhu profesionálního spisovatele – jak o tom vypráví ve svém knižním rozhovoru s Petrem Placákem, nazvaném Přece tady nebudeme sedět na sucho (Paseka, 2014): „Šabach si dělal starosti, že bude muset jít někam do práce, pak na mě tak kouk a povídá: ‚Hele, vole, uživíš mě?' Já mu odpověděl, když bude psát, že ho uživím. A on na to: ‚Tak já budu psát.' (...) Už je to skoro dvacet let. A on mě živí taky – je to vzájemný." Když v roce 2016 přebírala Anna Horáčková Šabachovým jménem Cenu Karla Čapka, udělenou autorovi Českým centrem Mezinárodního PEN klubu, děkoval spisovatel v zaslaném videu nejen organizátorům ceny, ale také jejímu zesnulému otci.

Syn vojáka z povolání vystudoval po absolvování střední knihovnické školy dálkově teorii kultury na FF UK a poté vystřídal dlouhou řadu zaměstnání, v letech 1987–2001 pracoval jako odborný referent v Galerii hl. m. Prahy a organizoval programy v Domě U Kamenného zvonu. Od roku 2001 byl na volné noze, řadu let vyučoval tvůrčí psaní na již zaniklé Literární akademii v Praze. První povídky publikoval časopisecky již od roku 1975, posléze však začal dávat přednost delšímu prozaickému útvaru – novele. Knižně debutoval v roce 1986 povídkovým souborem Jak potopit Austrálii, vydaným ještě v Československém spisovateli, a v 90. letech se natrvalo zařadil mezi nejúspěšnější tuzemské spisovatele, a to i zásluhou divácky úspěšných snímků natočených režisérem Janem Hřebejkem a scenáristou Petrem Jarchovským na motivy jeho próz (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý). Velký čtenářský ohlas vyvolaly zejména Šabachovy knihy Hovno hoří (1994), Babičky (1998), Opilé banány (2001) nebo Občanský průkaz (2006, v roce 2010 zfilmovaný režisérem Ondřejem Trojanem). Ani na krátkou prózu však nikdy zcela nezanevřel, ostatně i řada jeho delších textů je podávána formou sledu epizodických příběhů majících blízko k anekdotě nebo (hospodské) historce, a Šabachovy povídky se pravidelně objevovaly v tematických sbornících vydávaných nakladatelstvím Listen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…