Petr Němec: Novinář a bývalý politik po hladovce zemřel v arménském vězení

01.02.2019 15:23

26. ledna ve věznici Nubarashen v Jerevanu, hlavním městě Arménie, zemřel šéfredaktor zpravodajského websitu Haynews.am a bývalý náměstek předsedy politické strany Arménští orli Mher Jegiazarjan. Na základě nejasných obvinění z „narušování důvěry občanů Arménské republiky“ a údajné korupce byl uvězněn v prosinci 2018.

Petr Němec: Novinář a bývalý politik po hladovce zemřel v arménském vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ostraha věznice, ilustrační foto

Jegiazarjan, který se řadil mezi podporovatele bývalého režimu Serže Sarkisjana, byl oficiálně, podle Úřadu pro národní bezpečnost Arménie, obviněn z toho, že od února 2014 do října 2018 přímo nebo prostřednictvím jiných osob zneužíval důvěru občanů, včetně vojenského personálu, a v rámci toho se měl dopouštět korupce či podvodů. Ihned po zatčeni, 5. prosince 2018, vyhlásil Jegiazarjan protestní hladovku. Obvinění odmítal a uvěznění považoval za pomstu nového režimu. Prominentní politický vězeň v hladovce pokračoval 44 dní a ukončil jí 17. ledna 2019, mimo jiné i na naléhání svého syna Vazgen Jegiazarjan, který se obával o otcův život.

26. ledna, téměř deset dní po ukončení hladovky, zemřel Jegiazarjan ve vězení Nubarashen na údajný infarkt. V reakci na smrt svého otce Vazgen Jegiazarjan poslal otevřený dopis arménským poslancům, v němž je obvinil z lhostejnosti a premiéra Nikolu Pašinjana z vměšování a ovlivňování soudnictví. V dopise také uvádí, že by si přál, aby jednou i jeho syn a manželka mohli zažít to, že bude sám Pašinjan stát před soudem pro porušení zákonů. (ZDE)

Zajímavé je, že arménskému režimu se povedlo hladovku prominentního opozičního politika utajit po celých 44 dní jejího trvání. U toho se pozastavil v médiích vlivný arménský právník a bývalý ombudsman Ruben Melikjan (ZDE)).

Celý případ ukazuje i pokrytectví mezinárodní komunity a main-streamových médií, pro které je Arménie země úspěšně přecházející k demokracii a flagrantní případy porušování lidských práv a politického pronásledování jsou západními novináři i neziskovými organizacemi ignorovány stejně jako těsné vztahy Arménie s teokratickým Íránem či putinovským Ruskem, které má na arménském území velkou vojenskou základnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla