Petr Soukenka: Úniky ze spisů mají být postihovány jako vážný prohřešek

13.06.2015 11:15 | Zprávy

Co o klientelistických sítích ve vysoké politice a byznysu dokázal za dva roky odhalit olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan? Byl s odstupem zásah, který smetl Nečasovu vládu a proměnil politické poměry v zemi, přiměřený podezřením vyšetřovatelů? V diskusním Salonu Týdeníku Echo se sešli šéf Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka, který má za sebou dlouhou kariéru v BIS, a bývalý justiční náměstek ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila Filip Meltzer. Spolu s nimi diskutoval advokát Tomáš Sokol, který působil začátkem devadesátých let jako pražský prokurátor a v nynějším případu Vojenského zpravodajství hájil generála Ondreje Páleníka.

Petr Soukenka: Úniky ze spisů mají být postihovány jako vážný prohřešek
Foto: Archiv NFPK
Popisek: Petr Soukenka, Nadační fond proti korupci.

Jak hodnotíte zásah na Úřadu vlády po dvou letech? Vyvolával očekávání, že odhalil klientelistickou strukturu přímo řízenou z kabinetu premiéra. Zatím v této věci Ivo Ištvan ani nedokázal nikoho obvinit.

Meltzer: Proběhly nějaké domovní prohlídky a zadržení, ke kterým měli státní zástupci povolení soudů. Předpokládám, že ty soudy zkoumaly, jestli jsou důvody pro jejich provedení. A vydali souhlas. Často se namítá, že to byla monstrakce. Podle veřejně dostupných informací měli státní zástupci vážné podezření. Bylo potřeba, aby se prokázalo, jestli jsou o tom u podezřelých nějaké dokumenty a listiny. Určitě byla možnost si ty lidi předvolat obsílkou. Říct jim: Z něčeho vás podezíráme, vydejte nám materiály. Pak máte druhou možnost: provést domovní prohlídky a zabránit tomu, že některé listiny budou schovány nebo zničeny. Jestliže podezíráte pět či deset lidí a každý se pohybuje na několika místech, je logické, že se vám počet prohlídek znásobí na třicet. A vypadá to jako razie.

Ukazuje se po těch dvou letech jako oprávněné spojit zcela nesouvisející případy do jednoho, který si pak stáhne vrchní olomoucký žalobce, jen proto, že se všemi těmi lidmi si telefonovala Jana Nagyová?

Melzter: Já nevím, jestli už jeho vyšetřování skončilo.

Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová tvrdí, že závažnou kauzu má mít žalobce u soudu do dvou let. V případě, že potřebuje právní pomoc ze zahraničí, dá se tolerovat půl roku zdržení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A vy neklidní nejste?

Vy jste v průzkumech dvouciferného výsledku nedosáhli vůbec a po posledních volbách jste vyprázdnili i lavice ve sněmovně. Jak vidíte budoucnost komunistů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.