Přemysl Čech: To chce klid aneb Za jakých podmínek bychom měli přijmout euro

26.04.2015 13:28 | Zprávy

Tenhle týden se českou ekonomickou scénou zase přehnala debata o tom, zda a jak má naše země přijímat anebo nepřijímat euro. Marně jsem pátral po nějakém racionálním důvodu, který by tuto debatu a v tomto čase vysvětloval.

Přemysl Čech: To chce klid aneb Za jakých podmínek bychom měli přijmout euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Ať jsem pátral, jak jsem pátral, nepřišel jsem na nic, co by ji ospravedlňovalo, kromě toho, že se na toto téma vyjádřil prezident Zeman na jedné konferenci. A dá se říct, že už tradičně své vyjádření cílil především jako další z ostrých šťouchů, které uděluje České národní bance za její předloňskou intervenci proti koruně.

Nicméně eurotéma bylo zvednuté, a tak na ně reagoval současný guvernér centrální banky i ten, který jej pravděpodobně příští rok vystřídá, ekonomové i média. Tak si to shrňme. 

Debatu odstartoval Miloš Zeman, který soudí, že kvůli intervenci ČNB bychom nemuseli přijímat euro ve výhodném kurzu, tak jako se to podařilo třeba na Slovensku. A to podle něj povede ve svém důsledku k pozdějšímu přijetí evropské měny.

Stejný krok vykládá ale přesně opačně guvernér ČNB v pořadí Jiří Rusnok. Podle něj se centrálním bankéřům (před jeho příchodem do bankovní rady) podařilo zbourat mýtus koruny jako stabilní a postupně posilující měny. A to podle něj hovoří ve prospěch dřívějšího zavedení eura.

A třetí směr této protichůdné debatě dal současný guvernér centrální banky Miroslav Singer, který si myslí, že až zahájíme přípravy na připojení k euru, koruna stejně posílí, a to především kvůli spekulacím investorů, což se projevilo i v případě Slovenska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

9:44 Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

Trvalé zvyšování životních nákladů, jemuž Fialova asociální vláda neumí zabránit, je přirozeným podh…