Přemysl Koch: Společnosti FAU - nevinná oběť zlovůle, nebo karuselový dinosaurus z divokých 90. let?

18.09.2017 15:23 | Zprávy

Příběh českého obchodníka s pohonnými hmotami, společnosti FAU, která byla podle slov mnohých účelové zlikvidovaná na objednávku bývalého ministra financí Andreje Babiše a finanční správy prostřednictvím tzv. zajišťovacích příkazů, plní poslední dny přední stránky českých deníků. Na jedné straně stojí společnost FAU, která tvrdí, že ji stát svými zajišťovacími příkazy přivedl do insolvence a fakticky zlikvidoval. Na druhé straně pak finanční správa, která se brání tím, že vůči FAU postupovala zcela korektně a pouze použila prostředek, který jí umožnil zákon, a který je koneckonců v boji proti bujícím karuselovým obchodům jedním z nejefektivnějších.

Přemysl Koch: Společnosti FAU - nevinná oběť zlovůle, nebo karuselový dinosaurus z divokých 90. let?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Ačkoliv se FAU v médiích prezentuje jako stabilní a důvěryhodná společnost ve vynikající finanční kondici, která měla státu převozem nafty z Německa v roce 2014 zachránit více než miliardu korun, při bližší analýze dostupných dokumentů a uveřejněného zajišťovacího příkazu ze září 2016 mohou praktiky FAU při obchodech s pohonnými hmotami vzbuzovat oprávněné pochybnosti.

Prvními signály možné nelegální činnosti FAU mají být podle vyjádření finanční správy změny v dodavatelské struktuře pohonných hmot, které FAU původně dovážela původně od jednoho slovenského dodavatele. Svůj model začala měnit v roce 2013, kdy se začali objevovat a přibývat prostředníci, přes které byly pohonné hmoty obchodovány. Ti podle finanční správy pouze přefakturovávali dovážené pohonné hmoty, a to dokonce za ceny nižší, než původní slovenský prodejce.

V naprosté většině se přitom jednalo o společnosti s minimálními zkušenostmi s obchodováním s pohonnými hmotami, kdy jako registrovaní distributoři pohonných hmot figurovali pouze v rozmezí několika málo měsíců a jejich další podnikatelská činnost byla mnohdy po uskutečnění obchodu ukončena. Podle závěrů finanční správy je fakticky vyloučeno, aby takto vytvořený řetězec mohl vůbec bez vědomí FAU fungovat. Na základě těchto zjištění finanční správa konstatovala karuselový podvod, se kterým se zejména petrochemické odvětví potýká neustále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Obětní beránek Souček a jiné ČT pohádky?

13:27 Pavel Foltán: Obětní beránek Souček a jiné ČT pohádky?

Vox populi má jako vždy s předstihem jasno, a i těch pověstí (viz titulek) už má dost. „Hrátky s čer…