Ačkoliv se FAU v médiích prezentuje jako stabilní a důvěryhodná společnost ve vynikající finanční kondici, která měla státu převozem nafty z Německa v roce 2014 zachránit více než miliardu korun, při bližší analýze dostupných dokumentů a uveřejněného zajišťovacího příkazu ze září 2016 mohou praktiky FAU při obchodech s pohonnými hmotami vzbuzovat oprávněné pochybnosti.
Prvními signály možné nelegální činnosti FAU mají být podle vyjádření finanční správy změny v dodavatelské struktuře pohonných hmot, které FAU původně dovážela původně od jednoho slovenského dodavatele. Svůj model začala měnit v roce 2013, kdy se začali objevovat a přibývat prostředníci, přes které byly pohonné hmoty obchodovány. Ti podle finanční správy pouze přefakturovávali dovážené pohonné hmoty, a to dokonce za ceny nižší, než původní slovenský prodejce.
V naprosté většině se přitom jednalo o společnosti s minimálními zkušenostmi s obchodováním s pohonnými hmotami, kdy jako registrovaní distributoři pohonných hmot figurovali pouze v rozmezí několika málo měsíců a jejich další podnikatelská činnost byla mnohdy po uskutečnění obchodu ukončena. Podle závěrů finanční správy je fakticky vyloučeno, aby takto vytvořený řetězec mohl vůbec bez vědomí FAU fungovat. Na základě těchto zjištění finanční správa konstatovala karuselový podvod, se kterým se zejména petrochemické odvětví potýká neustále.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV