Přemysl Votava: Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd

26.04.2019 17:36

Kdysi stál na náměstí v Rokycanech pomník Rudoarmějce. Místní mu říkali „Divíšek“. Mladí si u něj dávali rande, tak jako Pražáci, pod koněm na Václaváku. Ten rokycanský Divíšek se stal po dlouhá léta černým svědomím města, víme, že on Rokycany neosvobodil.

Přemysl Votava: Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Letos na jaře je to již 74 let, co americká armáda vstoupila 6. května do Plzně. Dnešním politikům to pěkně zkomplikovali. Plzeňáci na US tanky totiž nepočkali a osvobodili se sami. Tak to nyní mnozí politici dohánějí! Pamětníci plzeňských událost i historici v tom tápají a novináři pracují dle zadání…

Přidám trochu historie. Povstalci již 5. května ovládli Plzeň, obsadili po krátkých bojích rozhlas, radnici, ustavili Revoluční národní výbor. Na kostele sv. Bartoloměje vlála československá vlajka a vedle ní vlajky americká, sovětská, britská. Vše spělo ke svobodě. Silnice na západ od Plzně byly plné prchající německé armády. Německá vojska místo boje s povstalci hledala cestu do amerického zajetí, hnal je strach před Rudou armádou.

A tak se stalo, že to následující ráno 6. května místo pouličních bojů americké hochy čekaly v Plzni oslavy. Plzeňáci připravení v ulicích uvítali Američany květinami, chlebem a solí i plzeňským pivem. Hudby hrály, plzeňská děvčata byla v jednom kole, děti dostávali od vojáků čokolády, žvýkačky, děvčata silonky… Středem pozornosti dětí i dospělých, byli jim neznámí černí Američané. Všichni se usmívali, radovali se z konce války…

Dnes je snaha vše přebarvovat, místo do rudé vlajky, balíme oslavy do vlajky pruhů a hvězd. Podíl US Army na osvobození Plzně, ale i Československa, či Evropy, roste každým dnem. Začaly narůstat zásluhy generála Pattona, velitele 3. americké armády, na osvobození Plzně a západních Čech. Vždy v květnu slyšíme, že generál měl našlápnuto i na Prahu, nebýt rychlé Rudé armády, snad by dobyl i Berlín. Připomínám, že když Američané vstoupili 21.4. na naše území, sovětská vojska bojovala již před Brnem, které osvobodila 26.4. Když povstala Plzeň, Američané byli teprve v Klatovech. Tak to dohánějí mnozí až dnes.

Povstání Plzně také vedlo k tomu, že byla osvobozena od okupantů všechna města v kraji. Vedle Plzně to byly např. Rokycany, Zbiroh, Kralovice, Plasy, Blovice, Přeštíce, Dobřany, Klatovy, Sušice, Kdyně, Domažlice, Nepomuk… Američané byli všude vítáni, jako vzácní hosté květinami, chlebem a solí.

Je třeba zdůraznit, že každá oběť za naši svobodu musí mít své důstojné místo v naší paměti. Važme si proto hrdinství jak těch 144 000 padlých sovětských vojáků, tak i 33.000 rumunských, či několika stovek polských vojáků,... ti všichni padli v Československu za naši svobodu. Máme na paměti i odkaz několika tisíc padlých československých vojáků, kteří přes Duklu, Slovensko, Ostravu, došli až do Prahy.

V naší paměti má své místo i 116 padlých Američanů při osvobozování západních Čech. V bojích o Plzeň padl jeden americký voják… Ještě nutno dodat, že jen při osvobození Prahy padlo kolem 500 sovětských vojáků, další tisíce na bojové cestě přes Krušné hory.

Při oslavách osvobození Plzně US Army nezapomeňte na toho rokycanského Divíška.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…