Průzkum: Chytrou obecní komunikaci přijímá již každý čtrnáctý občan v ČR

29.11.2017 10:10

Česká republika je pravděpodobně nejen v rámci EU, ale i na celém světě státem, který nejrychleji zavádí chytrou komunikaci s občany. V současné době ji využívá zhruba desetina měst a obcí a podle Asociace moderně komunikujících občanů a starostů bude v roce 2018 toto číslo dále skokově růst, protože občané o chytrou komunikaci mají zájem.

Průzkum: Chytrou obecní komunikaci přijímá již každý čtrnáctý občan v ČR
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Komunikace se stejně jako celý náš svět vyvíjí a systémy, které stačily před deseti lety, dnes nefungují. Už v roce 2014 konstatovala souhrnná zpráva Evropského parlamentu, analyzující chytrá města napříč sedmadvacítkou, že zejména pro středoevropské státy by zavedení prvků SMART city a SMART komunikace mohlo znamenat zásadní milník v ekonomickém rozvoji i zvýšení kvality života v obcích.

Občanům dnes už nestačí informování za pomoci tradičních komunikačních prostředků jako obecního měsíčníku nebo úřední desky. Informace jsou tím lákavější, čím jsou aktuálnější. Přímá komunikace do mobilů či e-mailů občanů tak přináší jasné výhody. Zprávy dostanou okamžitě, ať už se nacházejí kdekoliv. Jde přitom pouze o relevantní informace s možností zpětné vazby. Vše je jasně měřitelné a cílení zpráv je přizpůsobeno každému občanovi zvlášť.

Obce zaváděním chytré cílené komunikace získávají unikátní databáze občanů, které mohou perfektně využít k ještě lepšímu občanskému soužití a dokonce díky nim ochránit majetek či dokonce životy. Ať už na dům spadne vlivem povětrnostních podmínek strom, praskne vodovodní řad, zatoulá se zvíře, připravuje se blokové čištění ulic, obcí se potulují podezřelí lidé nebo hrozí riziko úrazu od nebezpečného předmětu, stačí odeslat jedna zpráva na dotčenou skupinu. To je obrovská výhoda, protože zprávu zbytečně nedostanou ti, kterých se netýká, a naopak cílová skupina obyvatel bude zavčas vyrozuměna o tom, co se děje, a bude se moci na nastalé situace připravit či se podle nich zařídit.

Díky nástrojům chytré komunikace získávají obce přesná data o tom, kolik občanů informaci obdrželo, a zprávu dokonce snadno předají i nerezidentům. „Starostové měst a obcí využívající služby chytré komunikace oceňují možnost mít v jednom rozhraní kontakt na své občany, a to včetně nerezidentů. Chataři a chalupáři jsou totiž často osobami, kterým se informace o dění v obcích doručují velmi těžko. Vysbíráním a jejich uložením do zabezpečené databáze mají jistotu, že v případě problémů je mohou kdykoliv kontaktovat, a to třeba zasláním push notifikace na jejich smartphone,“ řekl Ondřej Švrček propagátor chytré obecní komunikace a provozovatel jednoho ze systémů mobilních rozhlasů.

SMART komunikaci v současné době využívá desetina českých obcí. Průměrně se do ní zaregistruje 22 % občanů v každé obci, což je skoro polovina českých domácností. Již nyní lze takto potenciálně oslovit přes 750 tisíc občanů a tak se zpráva dostane ke každému 14. občanovi ČR. Prostřednictvím spolupráce se ZmapujTo.cz je možné vystavovat fotohlášky a občanské podněty ve více jak 1 700 městech a obcích ČR, přičemž úspěšnost vyřešených případů je více než 42 %. SMART komunikace tak prokazatelně dělá život v obcích i městech kvalitnější.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …