Průzkum: Podniky trápí nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců

05.10.2016 12:12 | Zprávy

České firmy se poslední čtyři roky potýkají s problémem nedostatku technicky vzdělaných zaměstnanců. Může za to dobrý stav české ekonomiky, ale i nízká provázanost podniků a vzdělávacích institucí. Podle odborníků je klíčovým krokem pro zlepšení negativního trendu právě lepší spolupráce zaměstnavatelů a škol. Dále pak i užší profilace firem, zaměření na ziskovost a zaměstnávání technicky vzdělaných lidí z řad cizinců. Zároveň však odborníci dodávají, že současný stav povede i ke snaze o zlepšování firemně-kulturních podmínek.

Průzkum: Podniky trápí nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Česká ekonomika se může těšit z velmi dobré kondice. Podle dat EUROSTATu byla v červenci míra nezaměstnanosti pouhých 4,3 %. Česká republika se tak pyšní jednou z nejnižších nezaměstnaností v celé Evropské unii. Nízká nezaměstnanost ovšem odráží i fakt, že firmám chybějí zaměstnanci. „Meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst o více než 35 tisíc. Zaměstnavatelé jich v srpnu nabízeli prostřednictvím úřadu práce bezmála 140 tisíc. Největší zájem byl o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních vozů, slévače či svářeče. Obecně je velká poptávka po technických profesích napříč všemi obory, a právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance,“ sděluje Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce České republiky.

Průzkum agentury CzechInvest ukázal, že technicky vzdělaní lidé chybějí více než polovině českých firem. „Celkem 52 % malých a středních podniků považuje počet pracovníků s technickou kvalifikací za nedostačující. Krizi přitom nejvíce pociťují podniky ve strojírenství, kterým chybí zaměstnanci především na takových pozicích, jako je obráběč kovů nebo obsluha CNC strojů,“ uvádí Petra Menclová, tisková mluvčí agentury CzechInvest. Firmy problém nejčastěji řeší prací přesčas či nabídkou přeškolovacích kurzů. Častým řešením je i nábor čerstvých absolventů. Naopak méně než polovina tuzemských zaměstnavatelů spolupracuje, formou odborných praxí či brigád, se školami a dalšími vzdělávacími institucemi. Podle slov Menclové je ale klíčem ke zlepšení tohoto negativního trendu právě užší vztah mezi firmami a školami, a to nejen v oblasti technických oborů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…