Průzkum: Problémů s neuznanými pracovními úrazy v poslední době přibývá

18.05.2017 14:32 | Zprávy

Ze statistik společnosti Vaše nároky.cz, která se zabývá odškodněním za pracovní úrazy, vyplývá, že problémů s neuznanými pracovními úrazy v poslední době přibývá. Zaměstnavatelé často používají výmluvy a ze svých povinností se snaží vyvléct, někdy je ale chyba i na straně zaměstnance. Z jakého důvodu nejsou pracovní úrazy nejčastěji uznány, kdy zaměstnavatel může jednat účelně a jak v takovém případě postupovat? Radí právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz.

Průzkum: Problémů s neuznanými pracovními úrazy v poslední době přibývá
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Zraní-li se zaměstnanec při výkonu pracovních povinností a stane-li se úraz nezávisle na jeho vůli, lze jej považovat za pracovní úraz. Pokud jsou splněny základní podmínky, má v takovém případě zaměstnanec ze zákona nárok na odškodnění.

Kdy nemusí být úraz uznán jako pracovní

„První věc, kterou bude při evidenci úrazu zaměstnavatel řešit, je, zda měl zaměstnavatel např. rukavice, brýle, helmu či další povinné ochranné pomůcky a zda byl střízlivý,“ vysvětluje právník Novák. Nošení a používání ochranných pomůcek se často zanedbává pro jejich nepohodlnost, absence některého ochranného prostředku však může způsobit, že zaměstnavatel nebude povinen zaplatit za pracovní úraz ani korunu. Stejná situace nastane, pokud bude zjištěno, že se zaměstnanec zranil, když byl pod vlivem alkoholu či drog. Zda však zaměstnanec skutečně porušil bezpečnostní předpisy či byl pod vlivem návykových látek, musí prokázat zaměstnavatel. Pokud tak neučiní, úraz by měl být uznán jako pracovní.

Dále se řeší, zda si zaměstnanec nezpůsobil úraz svou lehkovážností, to znamená, že nedošlo k zanedbání bezpečnostních předpisů, ale zaměstnanec se evidentně vystavoval riziku zranění. „V praxi tato situace může vypadat tak, že se zaměstnanec pokusí sám zvednout těžké břemeno např. stokilovou cívku a poraní si přitom páteř nebo zádové svaly,“ dává příklad právník. V takovém případě by zaměstnavatel mohl namítat, že se zaměstnanec evidentně vystavil nebezpečí a nepočínal si tak, aby se snažil zranění předejít. Jiná situace by však nastala, kdyby zaměstnavatel zaměstnanci činnost, při které se zranil, nařídil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla