Štěpán Křeček: Českému exportu do Číny se nedaří, přímé investice Číňanů jsou záporné

23.04.2019 13:40

Prezident České republiky Miloš Zeman se ve středu vypraví na již pátou návštěvu Číny. Doprovázet ho bude šedesátičlenná skupina podnikatelů. Hlavním cílem návštěvy bude posílit český export do Číny a navýšit čínské investice v České republice. Oba tyto záměry se však zatím příliš nedaří naplňovat.

Štěpán Křeček: Českému exportu do Číny se nedaří, přímé investice Číňanů jsou záporné
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Podle dat Českého statistického úřadu loňský objem vyvezeného zboží z České republiky do Číny dosáhl úrovně 56,1 miliardy korun. V roce 2017 to bylo 56,2 miliardy korun, z čehož vyplývá, že hodnota exportovaného zboží do Číny v posledním roce mírně klesla. Statistický úřad má údaje i za první dva měsíce letošního roku, ve kterých jsme do Číny exportovaly zboží za 8,5 miliardy korun, což je o zhruba 300 milionů korun méně než ve stejném období roku 2018. V případě, že tento trend bude pokračovat, stane se rok 2019 dalším rokem, ve kterém klesne hodnota exportovaného zboží do Číny. Přání prezidenta Miloše Zemana o posílení českého exportu do Říše středu by tak zůstalo nevyslyšeno.

Zatímco českému exportu do Číny se příliš nedaří, opačným směrem proudí stále více zboží. V roce 2017 Číňani vyvezli do České republiky zboží v celkové hodnotě 475,6 miliardy korun. O rok později to bylo již zboží za 567,9 miliardy korun a první dva měsíce letošního roku naznačují, že v roce 2019 Čína opět navýší svůj export směřující do České republiky. Bilance obchodu se zbožím je přitom již dnes výrazně v neprospěch naší země. V roce 2018 jsme vůči Číně vykázali obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91,0 miliardy korun.

Zahraniční obchod však není jediný problém, který trápí Českou republiku ve vztahu s Čínou. Jsou to již tři roky od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, kdy byly slíbeny investice do České republiky přesahující výši 200 miliard korun. Stále jasněji se ukazuje, že tento slib nebude naplněn. Podle údajů České národní banky se přímé zahraniční investice Číňanů v loňském roce snížily o -15,1 miliardy korun. O rok dříve se snížily o -1,4 miliardy korun. Naposledy se přímé zahraniční investice navyšovaly v roce 2016 a to o nikterak závratných 12,5 miliardy korun.

Když pomineme sliby a proklamace politiků a podíváme se na ekonomická fakta, je zřejmé, že ze vztahu České republiky s Čínou jasně profituje asijská strana. V posledních letech se přitom pomyslné kyvadlo vychyluje ještě více ve prospěch Říše středu. Doufejme, že pátá návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně konečně přinese zvrat a začnou se naplňovat sliby o posílení českého exportu do Číny a čínských investic v České republice. V opačném případě by to svědčilo o nepříliš dobrých výsledcích naší ekonomické diplomacie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …