Štěpán Křeček: Londýnskou burzu ničí nové regulace a brexit

20.03.2021 15:49

„První data o objemu obchodů naznačují, že brexit výrazně poškozuje londýnskou burzu. Pozice Paříže a Frankfurtu nad Mohanem se zlepšují jen mírně. Vítězem brexitu se zřejmě stane burza v Amsterodamu. Polepší si i americká Wall Street,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Londýnskou burzu ničí nové regulace a brexit
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Přestože Británii vládne Konzervativní strana, za nové vládní návrhy by se nemuseli stydět ani opoziční labouristé. Ministr hospodářství Kwasi Kwarteng navrhl, že velké společnosti s nedostatečnými finančními rezervami nebudou moci vyplácet bonusy manažerům a dividendy akcionářům.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

5%
18%
hlasovalo: 9931 lidí

Návrhem je zřejmě reagováno na kolaps společnosti Carillion, která vyplatila rekordní dividendy a poté zkrachovala. To vedlo k růstu nezaměstnanosti a náporu na veřejné rozpočty. Obří dluhy po společnosti Carillion nakonec částečně sanovali daňoví poplatníci.

Nové návrhy britské vlády útočí i na dominanci „velké čtyřky“ v oblasti auditu. Do „velké čtyřky“ jsou řazeny společnosti Deloitte, EY, KPMG a PwC, které auditují drtivou většinu klíčového byznysu. Nově by však mělo docházet k výraznějšímu využívání menších auditorských společností. Navíc „velká čtyřka“ v Londýně bude muset oddělit auditní a manažerské poradenství.

Otázkou zůstává, jaké dopady nové regulace přinesou? V londýnské City se začíná hovořit o dalším úprku firem směrem do Evropy. K tomu již došlo v souvislost s brexitem. Ten výrazně pomohl burze v Amsterodamu, která na začátku letošního roku evidovala čtyřikrát větší objem obchodů než obvykle, čímž překonala londýnskou burzu. Mírně si polepšily i burzy ve Frankfurtu nad Mohanem a v Paříži.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

9:44 Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

První máj je v Čechách – pod vlivem veršů Karla Hynka Máchy, tedy nejpozději od dob národního obroze…