Studenti UJAK: Trest za to, že si škola dovolila upozornit na nezákonné jednání AK?

21.10.2015 7:33 | Zprávy

Vyjádření studentů k demonstraci 24. 10. 2015

Studenti UJAK: Trest za to, že si škola dovolila upozornit na nezákonné jednání AK?
Foto: Redakce
Popisek: UJAK

My, studenti Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK), kterým 30. 9. 2015 skončila akreditace na základě zamítavého stanoviska Akreditační komise (AK) ze dne 16. 9. 2015, jež neumožnila dostudování nám, 740 studentům posledního ročníku, vnímáme celou záležitost jako politické rozhodnutí, které nemá na akademické půdě od roku 1952 obdoby.

Tímto rozhodnutím jsme byli nuceni ukončit svá studia, jsme vystaveni velmi obtížné situaci a od předních akademických pracovníků (poslanec PS ČR prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. na ČT24 30. 9. 2015, Karel Melzoch rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze rozhovor Deník.cz 12. 10. 2015) posloucháme, že si za to můžeme sami. Prý jsme si měli lépe vybrat školu, na kterou jsme šli studovat.

Mnozí z nás do nástupu na UJAK studovali na veřejných vysokých školách (VŠ), kde jsme úspěšně prošli přijímacím řízením na navazující magisterské obory, ale pro velký počet účastníků jsme nebyli přijati. Veřejné VŠ mají limity, které za posledních 10 let nebyly MŠMT navýšeny i přesto, že byl přijat zákon, podle kterého si tisíce učitelů museli své vzdělání doplnit. Mnozí jsou magistři, inženýři a učitelé s leckdy i třicetiletou praxí.

S ohledem na neustálé změny v požadavcích na učitele se dokonce někteří studenti obrátili na MŠMT s dotazem, zda jim bude studium na UJAK dle zákona uznáno pro splnění potřebných kvalifikačních kritérií – a tito studenti dostali kladnou odpověď. Jiní se na MŠMT dotazovali, kterou školu studovat, aby jim bylo vzdělání uznáno, jelikož již některé veřejné VŠ studovali, nicméně v souvislosti se změnou zákona několikrát došlo k podstatným změnám a předcházející studium kvalifikaci najednou nesplňovalo. Z MŠMT jsme v průběhu loňského roku dostali doporučení vystudovat UJAK. Byl snad důvod doporučovat UJAK pro to, aby měl velký počet studentů a mohla pak AK  odebrat akreditaci magisterským studijním oborům Speciální pedagogika a Speciální pedagogika – učitelství? Nebo to bylo tím, že veřejné VŠ placené ze státního rozpočtu tyto obory neotvíraly, jelikož pro ně nebyly zajímavé?

Vedení UJAK v roce 2014 vyslyšelo prosby ministra Chládka, který žádal všechny pedagogické fakulty VŠ, aby vzaly více studentů, jelikož končí doba, do kdy musí učitelé zahájit studium. Opět to byla pouze UJAK, která studenty přijala. Vzhledem k počtu přijatých studentů navýšila počty vyučujících z řad odborníků, kteří učí na veřejných VŠ. Reflektovala všechny výtky AK , přesto akreditace opět nebyla prodloužena. UJAK marně opakovaně upozorňovala na chybná fakta v závěrech AK, jejími námitkami se však nikdo nezabýval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …