Hodlá regulovat, dohlížet, řídit to i ono. Vrací nás tak před rok 1998, který byl rozhodující pro liberalizaci telekomunikačního trhu. V reakci na kritický postoj ICT Unie sdružující sedm desítek významných podniků a institucí působících v našem oboru, nás pak vrací ještě dál do minulosti. Demagogickým prohlášením, že (parafrázuji) "soukromým operátorům jde o zisk, zatímco ministerstvu vnitra jde o zájmy občanů," nás vrací až před listopad 1989. Jde o větu jako vystřiženou z učebnice politické ekonomie socialismu: "zákonem kapitalismu je maximalizace zisku, zákonem socialismu je maximální uspokojování potřeb obyvatelstva". Jak to dopadlo, všichni víme: maximální uspokojování potřeb obyvatelstva přineslo nekonečné fronty na všechno, ovocem počínaje a telefonem konče.
Na telefonní připojení v těch časech u nás marně čekaly tři milióny lidí...
Žijeme a pracujeme v prostředí ekonomiky volného trhu. Tedy alespoň chci ještě pořád věřit, že tomu tak skoro šestadvacet let po listopadové revoluci opravdu je. Podnikatelé v oblasti ICT v uplynulém čtvrtstoletí investovali v ČR miliardy korun. Udělali to proto, že v této zemi viděli potenciál rozvoje trhu a podnikání. Obchodní společnosti existují proto, aby generovaly zisk a mimochodem také podporovaly národní ekonomiku zaměstnáváním lidí a placením daní. Je to snad špatně?
Ministerstvo vnitra svůj postoj vysvětluje tím, že mu jde, na rozdíl od ziskuchtivých operátorů, především o hospodárnost, komfort občanů a kybernetickou bezpečnost státu. Z hlediska bezpečnosti ČR je prý naprosto nutné, aby stát měl na budování vysokorychlostního internetu zásadní vliv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV