Tereza Spencerová: Ruská chobotnice nad Blízkým východem

27.10.2015 17:15 | Zprávy

Zdá se, že USA, Evropa a Turecko – přinejmenším pro dohlednou budoucnost - nejsou s to razit na Blízkém východě své požadavky, aniž by přitom nebraly v potaz zájmy Ruska nebo Íránu.

Tereza Spencerová: Ruská chobotnice nad Blízkým východem
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Uplynulý týden na diplomatické „frontě“ kolem Sýrie možná – jen možná – ukázal směry dalšího vývoje. Mantinely přitom nastavil Kreml, když k jednáním do Moskvy přivezl osobně Bašára Asada; dokázal jeho cestu utajit až do opětovného bezpečného návratu syrského prezidenta zpět do Damašku, ale především těsně před zahájením vídeňské schůzky ministrů zahraničí USA, Ruska, Turecka a Saúdské Arábie dal nejen okázale najevo, s kým v Sýrii do budoucna počítá, ale ukázal i na to, že je Asad (bez ohledu stále častá tvrzení o blížícím se zhroucení jeho režimu) s to do určité míry „svobodně jezdit si po světě“.

Tento hlavně propagandistický tah – pro projednání následně oznámených témat Bašár Asad do Moskvy osobně zcela jistě nemusel – se vzápětí začal přetavovat v další ruskou diplomatickou ofenzívu. Nejenže si Vladimir Putin s Bašárem Asadem připomněli, že jedině Rusko v Sýrii bombarduje z hlediska mezinárodního práva legitimně, tedy na pozvání syrské vlády, ale v následujících dnech se chopili iniciativy: Putin sice dál tvrdil, nemá smysl rozlišovat mezi „umírněnou“ a „radikální“ bojovou silou v Sýrii, ale od Asada získal už předem souhlas spolupracovat i s ozbrojenou opozicí, pokud by cílem byl společný boj proti Daeši, stejně jako souhlas jít do předčasných voleb, byť se o politickém řešení jednat nebude, dokud neskončí válka, a to likvidací všech teroristů v Sýrii.

To ale ještě Rusko stále trvalo na svém, tedy že v Sýrii žádná „umírněná“ ozbrojená opozice není, ale už v pátek ve Vídni ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nabídl leteckou podporu „tak zvané Svobodné syrské armádě“, byť obratem dodal, že „nejdůležitější pro nás je najít lidi, kteří budou skutečnými reprezentanty ozbrojených skupin ochotných mimo jiné bojovat s terorismem.“ Neuchopitelná Svobodná syrská armáda (FSA), která i podle západních expertů jako taková neexistuje už přinejmenším dva roky, vzápětí naplnila svou pověst. Jeden rebelský prapor pod hlavičkou FSA odmítl jak ruskou pomoc, tak volby, další „FSA“ odmítla spolupráci s tím, že by je Rusko nejdříve mělo přestat bombardovat, zase jiná „FSA“ Rusku nabídla, že by se mohli sejít v egyptské Káhiře, a zástupci zcela jiné „FSA“ prý ale pro změnu jezdí do Moskvy běžně. „Ano, byli tu i tento týden. Jsou tu skoro pořád, jsou to různí lidé, někteří odjíždějí, další přijíždějí, ale všichni tvrdí, že zastupují FSA,“ popsal situaci Lavrovův náměstek Michail Bogdanov.   

Arabové k Rusku

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

9:07 Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

Po ukončení oslav vítězného konce II. světové války v Moskvě ruský prezident Putin oznámil, že je př…