Tereza Spencerová: Rusové a Saúdové pospolu? Vážně?

22.06.2015 14:34 | Zprávy

Zdá se, že Kreml nemusí jít se Saúdy do nějakého vážnějšího svazku, protože aktuálně to není Rusko, kdo Saúdy potřebuje, ale naopak.

Tereza Spencerová: Rusové a Saúdové pospolu? Vážně?
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Svébytnou kapitolou ekonomického fóra v Petrohradu se stal příjezd saúdského ministra obrany prince Muhammada bin Salmána, takto panovníkova syna a aktuální dvojky v pořadníku na královský trůn. Především je to ale první kontakt Ruska s novou generací saúdských vládců, kteří se na scéně objevili po lednovém skonu dlouholetého krále Abdalláha.

Nejsou to historicky první styky mezi oběma zeměmi, které ve většině geopolitických otázek stojí na opačných pólech – právě král Abdalláh v roce 2003 navštívil Moskvu, o čtyři roky později byl Vladimir Putin v Rijádu, přičemž zatím poslední „výraznou“ stopu ve vzájemných vztahů zanechal tehdejší šéf saúdské tajné služby princ Bandar bin Sultán. V srpnu 2013 prý nabídl Rusku tajnou dohodu o kontrole světových cen ropy, přičemž potvrdil, že Saúdská Arábie ovládá čečenské teroristy na Kavkaze, kteří hrozili útokem na olympiádu v Soči: „Mohu vám dát záruky ochrany olympijských her v Soči u Černého moře. Čečenské skupiny, které hrozí, že naruší bezpečnost her, jsou pod naší kontrolou,“ řekl podle zápisu Bandar Putinovi, přičemž výměnou za to vše požadoval, aby Rusko přestalo podporovat Asadův režim v Sýrii.

Nyní do Petrohradu ale přijeli „noví“ Saúdové a o jejich plánech nasvědčovalo už jen složení delegace, v níž prince Muhammada doprovázel ministr zahraničí Ádil Džubajr a především pak ministr ropného průmyslu Alí Naímí. Na výsledky saúdských jednání s Putinem a jeho ministry bude třeba si ještě počkat, ale atmosféra se zdála být „dělná“ – saúdského krále Salmána v Rusku, „jednom z nejdůležitějších států současného světa“ (slovy prince Muhammada), čekají na podzim a mezitím se už mluvilo o zájmu Rijádu „o ruskou expertízu“ při výstavbě jaderných elektráren v Saúdské Arábii nebo o nákup ruských zbraní, především pak raketových systémů Iskander, byť tato sféra obchodu nejspíš nebude nijak významná, protože své vyzbrojování Saúdové tradičně vkládají do rukou USA a Západu. Podle saúdské oficiální televize Al Arabíja Saúdové v Petrohradu podepsali celkem šest smluv o spolupráci právě v jaderné a vojenské oblasti.

Mnohem významnější – a o to překvapivější – se ovšem zdá být dohoda o spolupráci v otázce ropy, která by měla v dohledné budoucnosti vést k obnovení růstu světových cen. „Jsem optimista ohledně budoucnosti trhu v příštích měsících z hlediska pokračujícího zlepšování a růstu globální poptávky,“ prohlásil saúdský ministr ropného průmyslu Naímí s tím, že „očekává růst“ cen, což by zase v důsledku „mohlo vést ke vzniku ropné aliance mezi našimi dvěma státy ku prospěchu mezinárodního ropného trhu, stejně jako ku prospěchu producentských zemí a stabilizace a zpevnění trhu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.