Tereza Spencerová: TTIP - americké koncerny mají v EU diktovat zákony

21.03.2016 10:22

Členské státy EU i Evropský parlament budou v rámci dohody zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) „odstaveny stranou“ ve prospěch velkého byznysu a zájmů Spojených států.

Tereza Spencerová: TTIP - americké koncerny mají v EU diktovat zákony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA.

Vyplývá to z návrhu kapitoly TTIP o „regulační spolupráci“ mezi EU a USA, kterou zveřejnil britský list The Independent a bruselská skupina Corporate Europe Observatory (CEO). Dokument odhaluje „labyrint procedur, které mohou zablokovat veškeré návrhy EU, které by šly proti zájmům USA“, stejně jako „míru, s níž budou moci hlavní korporace a průmyslové skupiny ovlivňovat vývoj regulační spolupráce“. „Nová procedury tak počítá se zdlouhavými procedurami, včetně možnosti byznysu posuzovat ekonomické dopady. Podobná opatření se už neformálně používají s cílem oslabit ambice EU dohlížet na finanční sektor v letech vedoucích ke kolapsu v roce 2008, zajistit americkým společnostem volnost v ochraně soukromých dat nebo ke zbrzdění nebo zamítnutí návrhů EU v oblasti testování na zvířatech či leteckých emisích,“ shrnuje Kenneth Haar z CEO. Nový dokument, který unikl od médií potvrzuje obavy, že Evropská komise bude povinna konzultovat s americkými úřady veškeré nové legislativní návrhy ještě před jejich přijetím, zatímco členské státy EU a Evropský parlament zůstanou stranou. „Dokument ukazuje, jak regulační spolupráce v rámci TTIP navýší vliv velkého byznysu – a vliv USA – na legislativní proces v EU ještě předtím, než budou návrhy vůbec předloženy jednotlivým parlamentům.“   

„Tento únik plně potvrzuje naše obavy z TTIP,“ prohlásil pro The Independent šéf organizace Global Justice Now Nick Durden. „Jejím základem je zvýšit vliv velkého byznysu na velmi širokou škálu zákonů a regulací.“ 

Je to další důkaz, že se TTIP stává závažnou hrozbou pro demokracii, jak ji známe, míní Kenneth Haar. Global Justice Now spolu s nizozemským Transnational Institute na základě dostupných dokumentů konstatovaly, že TTIP bude mimo jiné omezovat také pravomoci národních států zavádět efektivní a spravedlivé daňové systémy k financování životně důležitých veřejných služeb. Podle listu The Guardian navíc evropští činitelé ujistili americký ropný koncern ExxonMobile, že obchodní dohoda s USA donutí odstraňovat regulační ekologické „překážky“ po celém světě a otevře tak koncernu cestu k fosilním palivům ve více zemích. 

Dohoda TTIP se projednává v přísném utajení, ale na základě jejích částí, které unikly do médií, se zdá, že EU v rámci tohoto procesu vzdává ve prospěch USA a jejich koncernů většinu svých práv. Po únorovém kole jednání se objevil příslib urychlit celý proces, aby byl návrh dohody hotový do léta a finální jednání bylo uzavřeno do října. Někdejší italský premiér a šéf Evropské komise Romano Prodi nicméně koncem týdne v Moskvě konstatoval, že dohoda podle všeho nebude dojednána před listopadovými prezidentskými volbami v USA. V podobném duchu se vyjádřil i irský premiér Enda Kenny: „Vypadá to, že podmínky dohody TTIP před americkými prezidentskými volbami finalizovány nebudou“, což prý podle všeho vytvoří „pocit vakua“. 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.