Tereza Spencerová: Volby jsou pro hlupáky (a to nejen v USA)

20.02.2016 12:01 | Zprávy

Kdyby volby mohly něco změnit, zakázali by je, poznamenala už ve 20. letech minulého století americká anarchistka Ema Goldmanová. A o století později dostává její okřídlený výrok stále více za pravdu.

Tereza Spencerová: Volby jsou pro hlupáky (a to nejen v USA)
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

„Američané mají k dispozici mnohé prvky, které jsou ústředními pro demokratickou správu, jako jsou pravidelné volby, svoboda projevu a sdružování se a široké (byť stále diskutabilní) volební právo,“ citovaly předloni Literarky.cz ze studie princetonských politologů Martina Gilense a Benjamina Page. „Když ale přijde na preference ekonomických elit a jimi kontrolovaných organizovaných zájmových skupin, průměrný Američan má na veřejnou politiku vliv jen minimální, blížící se nule a z hlediska výsledného dopadu statisticky nevýznamný.“ Jinými slovy, Spojené státy už nejsou demokracií, ale oligarchií.

Ještě téhož roku publikoval politolog Tuftsovy univerzity Michael J. Glennon zdrcující kritiku současné americké demokracie, kterou nazval „Národní stát a dvojí vláda“ a v níž popisuje fungování vojenskoprůmyslového a bezpečnostního komplexu. Mimo jiné konstatuje, že „jsou tu ti, které volíme, a pak lidé za nimi, kteří takřka bez povšimnutí ovládají značnou část politiky. Volení činitelé tak ve finále končí jen coby krytí pro skutečná rozhodnutí přijímaná byrokracií.“ Deník Boston Globe recenzi na jeho knihu uvedl titulkem „Volte si jak chcete, tajnou vládu beztak nezměníte.“

Loni v září se přidal i bývalý americký prezident Jimmy Carter. V megapopulárním TV pořadu Oprah Winfreyové, jejíž diváci očekávají kýčovitý odpočinek od strastí každodenního života, prohlásil: „Namísto demokracie se z nás stala oligarchie. A mám za to, že je to největší škoda na základních morálních a etických standardech amerického politického systému, jaký jsem když v životě viděl.“

Dlouholetý člen kongresového štábu Republikánské strany a posléze autor bestsellerů Mike Lofgren nyní ve své knize Deep State: The Fall of the Constitution and the Rise of a Shadow Government, tyto teze jen potvrzuje: „Hluboký stát v této zemi vytvořil bezpočet kontradikcí. Máte tu enormní nerovnost mezi bohatými a chudými; a máte tu nekonečné válčení, ačkoli se zaklínáme svobodou. Máte stát, který špicluje občany, a mluvíme přitom o svobodě. Jak to všechno skončí? Možná kolapsem jako v případě Sovětského svazu, možná se proměníme ve fašismus pod maskou populismu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.