Tomáš Krystlík: Jak se podněcuje česká závist

06.12.2014 11:18

Obvyklými metodami, jak ji v českých posluchačích, divácích a čtenářích vzbudit, je systematicky přepočítávat v pořadech a článcích příjmy v hlavních světových měnách hned na koruny, jakoby čtenáři byli oligofrenní a nedokázali by sami si v tom zjednat jasno, aby příjemce informace věděl, za kolik je toho loket, jak jsou on jeho soukmenovci znevýhodněni.

Tomáš Krystlík: Jak se podněcuje česká závist
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Existuje i metoda subtilnější a nebezpečnější, a to když informace podává ne redaktor, nýbrž vysokoškolská autorita, od které se předpokládá, že veřejnost nebude propagandisticky klamat. Jenže opak je pravdou - www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/richard-hindls-chudoba-v-cesku-patri-k-nejmensim-v-evrope-ale-chudy-nemec-by-u-nas-patril-do-stredni-vrstvy--1427342

Vedoucí katedry a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze řekl, že „Němec, který doma spadne mezi takzvaně chudé, bude bohatší, než někdo u nás ze střední vrstvy.“ Ano, dotyčný profesor má formálně pravdu, ale je to nepřípustný přenos nesrovnatelných dat z jednoho do druhého státu. Výše životních nákladů se přece stát od státu liší! Český příjemce následkem takové informace hned začne závidět Němcům, nebo Němce a Německo nenávidět, či litovat sebe, Česko a Čechy, a transferem přes Německo, coby nejmocnější stát EU, začne nenávidět i Evropskou unii, což vše vypadá, že bylo hlavním účelem výroku.

Dotyčný vedoucí katedry Hindls se ale zcela opomněl zmínit, podle jakého kritéria se stanovuje hranice chudoby. Pod hranicí chudoby ve státech EU jsou lidé mající příjem nižší než 60 % mediánového průměru příjmů jednotlivců v daném státě. Medián není aritmetický průměr, tudíž extrémně nízké a vysoké příjmy nehrají při jeho výpočtu podstatnou roli (nevychylují průměr tolik jedním nebo druhým směrem), nýbrž určuje předěl, od něhož má 50 % obyvatelstva příjem vyšší a 50 % nižší. Takže místo Hindlsova zavádějícího tvrzení dospějeme jen k faktu, že podle statistických dat percentuálně mnohem vyšší podíl obyvatelstva Německa (!) než Česka žije v chudobě. A dokonce podle počtu lidí i absolutně. A chudoba je chudoba: tam i v ČR. Vždy je relativní k poměrům v daném státě, nikoli k poměrům v sousední zemi! Všichni snad vědí, že chudobný ve Francii má k dispozici více peněz než chudobný třeba v Bulharsku, nicméně chudí jsou ve svém státě oba dva.

Hindlsův výrok je silně propagandistický, být děkanem donutil bych Hindlse k omluvě a k uvedení věci na správnou míru. Kdyby se zpěčoval, rozvázal bych s ním pracovní poměr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …