Tomáš Vejsada: Do takové vlády už nechci, řekl Babiš po svém konci v čele ministerstva financí studentům Národohospodářské fakulty

25. 5. 2017 13:30

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil ihned po svém konci v čele ministerstva financí na tiskové konferenci pořádané na půdě Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Se studenty Ekonomické žurnalistiky diskutoval na různá témata, od vzpomínek na svá studentská léta, až po svou připravovanou vizi. Hlavním tématem byl ale jeho odchod z křesla ministra financí.

Tomáš Vejsada: Do takové vlády už nechci, řekl Babiš po svém konci v čele ministerstva financí studentům Národohospodářské fakulty
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Své působení ve státní sféře zhodnotil jako obrovskou zkušenost. „Já jsem se k politice dostal asi omylem. Tisíckrát jsem toho litoval. Nicméně jsem v tom a je to poslední pokus, jak porazit tu korupční hydru, která tu je už 25 let.“ Uvedl dnes již bývalý ministr financí Andrej Babiš. Jako největší problém fungování současné koalice jmenoval neschopnost komunikace mezi ministry a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Podle svých slov by již součástí takové vlády nikdy být nechtěl.

Babiš se také vyjádřil k politickému systému České republiky. Za zásadní nedostatek považuje koaliční vládnutí. „To je absolutní katastrofa. Vládu nikdo neřídí. Má (premiér) tam tři strany a je závislý na svých stranických kolezích. Dalším problémem je jednací řád, který prodlužuje legislativní proces.“ Kritizoval dále Babiš. Vláda by podle něj měla fungovat jako tým a nepředávat si informace skrze média. Narážel tak na nedávné rozpory v rámci koalice. Předseda hnutí Ano se ale neobul pouze do svých současných politických kolegů, ale také do svých předchůdců. „Škoda, že k nám pan Havel nedovezl většinový systém.“ Dodal Babiš na adresu prvního prezidenta České republiky. Inspiraci tehdejší zákonodárci měli hledat v zahraničí. Právě v 90. letech minulého století se dle jeho názoru mělo místo privatizace masivně investovat do stavby dálnic, vysokorychlostních železnic a energetiky. Chyběla zde však vize. Tu Babiš nyní dokončuje a bude ji chtít představit veřejnosti. V ní by chtěl přijít s cíli pro českou ekonomiku pro rok 2035.

Babiš se na závěr vyjádřil k současné zahraničně-politické situaci ve světě. Evropskou Unii označil za skvělý projekt, který je poškozen dezinformacemi a nesmyslnými směrnicemi. „Problém Evropy je migrace, a ten Evropa nezvládla. Impotentní Evropa to nevyřešila.“ Pokračoval Babiš. Problém popsal na základě uprchlické krize v Evropě. Na jedné straně jsou lidé z války zmítané Ukrajiny považováni za ilegální migranty, na straně druhé jsou lidé z oblasti Blízkého východu, kteří do Evropy proudí přes Apeninský poloostrov bez jakéhokoliv dokladu totožnosti. Řešení krize je dle Babiše ukončení válečného konfliktu v Sýrii. K tomu je dle jeho slov potřeba, aby se domluvili představitelé světových mocností Trump, Putin, Merkelová a Mayová a věc vyřešili. Babiš se mimo jiné ukázal jako kritik čínských investic do české ekonomiky, které nepřinesly očekávaný efekt. „Já jsem velký kritik těch investic, protože ty investice nepřinesly nic. Jsou to všechno privátní investice.“ Dodal na závěr Andrej Babiš pro studenty předmětu Mediální dovednosti na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.

Tento materiál byl publikován na základě spolupráce Národohospodářské fakulty a ParlamentníchListů.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…