Tomio Okamura: Práce je dost

21.04.2012 17:21

Komentář k problematice nezaměstnanosti.

Tomio Okamura: Práce je dost
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Tuhle jsem projížděl jedním městem  na Svitavsku. U přechodu stáli dva lidé v reflexních vestách. V první chvíli jsem myslel, že to jsou policisté, ale na druhý pohled - podle zježených vlasů a vousů se jevili jak bezdomovci.  V ruce měli červené stopky. Zřejmě měli hlídat přechody u škol a zastavovat auta když přechází děti. Jenže právě v okamžiku, kdy mi právě ty děti skočili málem před auto, tito lidé na sebe něco přes silnici pokřikovali a dětem se ani za mák nevěnovali.

Znám to z Prahy  - v Dejvicích občas ulicí projde tlupa v reflexních vestách a s košťaty a symbolicky před sebou metou několik papírků. Když jsem mládencům ukázal na chodníku obrovské hovno od psa, ohrnuly nos, že tohle "nedělají". Na psí exkrementy je prý speciální vysavač. No potěš pámbů, protože psích hoven je v Dejvicích na každém rohu dvanáct do tuctu.Nezaměstnaní takto vykonávají veřejné práce. Města pro ně nemají údajně jinou práci.

Co je tohle za hloupost? Chcete mi říct, že tu není práce? Možná nejsou peníze, ale práce? Té je kolem nás taková fůra, že ji nikdy pořádně neutáhneme. A tou prací nemyslím ani postávání u silnice ani šmudlání košťaty.

V prvé řadě je třeba začít práci hledat a když to neumí nezaměstnaný, musí se holt snažit úřad práce.V každém městě, v každé obci je každý den spousta práce - a nejsou na ni lidé. Tu někdo potřebuje vykopat výkop, tu jiný potřebuje pohlídat dítě,  tu v hospodě onemocní kuchař nebo servírka. Nebo potřebujete odvézt bojler na chalupu a zoufale sháníte šoféra, co by tam jel místo vás. Co brání tomu, aby člověk, který potřebuje výpomoc, zavolal nebo napsal na pracovní úřad a řekl: potřebuji udělat to či ono za tolik peněz. A úřad práci zadá vhodnému uchazeči o zaměstnání jako krátkodobou brigádu. S tím,  že peníze za práci si nechá nezaměstnaný, ale o tuto částku méně mu vyplatí stát.

Samozřejmě musí jít o krátkodobou práci, aby zaměstnavatelé takto nenahrazovaly  trvalá pracovní místa. To znamená, že firma či živnostník může takto zaměstnat člověk pouze několik dní v měsíci. Třeba týden s tím, že do roka by celkový součet nesměl překročit nějaký  limit. A také s tím, že odměna za práci by měla odpovídat skutečnému platu za tuto činnost. Cílem totiž není najít novou levnější pracovní sílu, ale skutečně nahradit krátkodobé výpadky.

Spokojený může být zaměstnavatel, protože se udělá práce. Koneckonců každý z nás občas potřebujeme zoufale nějakou výpomoc - v domě, na zahradě, při stěhování atd.. A každý víme, jak se občas velmi těžko hledá člověk, který nám pomohl. Stát ušetří něco na výplatě dávek a nezaměstnaný udělá užitečnou práci, při které jednak může získat praxi, anebo dokonce když se osvědčí nové trvalé zaměstnání.

A co je nejdůležitější - nebudeme plýtvat lidmi jako dnes.

Té práce tu přeci je víc než dost.

Tomio Okamura

Napsáno pro Středočeské a Zlínské Deníky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomio Okamura

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karel Sochor: Třešnička na pyramidě podivností z Mendelovy univerzity

9:39 Karel Sochor: Třešnička na pyramidě podivností z Mendelovy univerzity

Polyhistor je označení pro člověka aktivního ve více oborech lidské činnosti. Klasickým příkladem je…