Transparency International: Jsou ženy méně úplatné než muži?

26.11.2015 19:57

Kdyby se podařilo prosadit vyšší počet žen v politických a jiných funkcích státní správy, snížila by se míra korupce v ČR? Jsou ženy méně úplatné než muži?

Transparency International: Jsou ženy méně úplatné než muži?
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

Ačkoliv statistiky hovoří jasně o menším než 20% podílu žen na korupčních trestných činech v ČR, nikdo je doposud blíže nezkoumal. Zároveň se stále nedaří prosadit větší podíl žen v politických a jiných rozhodovacích funkcích. V centru pozornosti projektu „Neúplatné ženy? Genderové dimenze korupce“ se ocitá korupce a její podoby z pohledu genderu.

Banner Neuplatné ženy

Zkoumání korupce z pohledu gendru je tématem, kterému se v poslední době věnuje v rámci zahraničních analytických studií stále větší prostor. Pozornost si zasluhují zvláště zahraniční studie, které se snaží prokazovat vzájemnou závislost gendru a korupce a pokoušejí se na bázi statistických dat prokázat, že vyšší zastoupení žen v klíčových funkcích směřuje k snižování míry korupce. Téma si vzala za své i skupina „Států proti korupci – GRECO“ při Evropské unii, která na konci roku 2013 uspořádala pod záštitou Senátu České republiky mezinárodní konferenci, z jejichž mnoha velice zajímavých závěrů mimo jiné vyplynulo, že ve zkoumání tohoto fenoménu je třeba i nadále pokračovat.

Ačkoliv je získání relevantních dat směřujících ke zkoumání hodnotových standardů, zvláště v rozlišení dle pohlaví, vždy poměrně obtížné, takové studie mají zásadní smysl nejen pro čistě akademickou debatu, ale jejich využitelnost pro celospolečenskou diskusi o potřebě vyššího zastoupení žen nejen v politice je značná. Na národní úrovni však takovýto výzkum, který by potvrdil či vyvrátil hypotézu, že vyšší podíl žen v klíčových funkcích veřejného života má zásadní vliv na snížení míry korupce, dosud chyběl.

Celkovým cílem projektu „Neúplatné ženy? Genderové dimenze korupce“  je zvýšení povědomí o genderových aspektech korupce a výzkum v této oblasti. Jedním z výstupů projektu bude analýza dostupných dat o podílu žen na korupci z hlediska páchání korupčních trestných činu. Zároveň proběhne komplexní sociologický průzkum tohoto fenoménu a shromáždění aktuálních dat o zastoupení žen v rozhodovacích funkcích v ústředních orgánech státní správy. TI chce těmito aktivitami iniciovat diskusi o přínosu paritního zastoupení žen v politice a rozhodovacích funkcích a potenciálu případných opatření (např. kvót) na snížení výskytu korupce.

Projektu se účastní i Transparency International – Norway jakožto reprezentant země, která se tradičně umisťuje mezi státy nejméně zasaženými korupcí a zároveň jako země se značným podílem žen v rozhodovacích funkcích. Závěrečnou mezinárodní konferenci, kde budou závěry analýz a průzkumů prezentovány, Norsko obohatí o své zkušenosti, které se k tématu genderu a korupce vztahují.

Jedním ze specifických  cílů projektu Neúplatné ženy? Genderová dimenze korupce je i realizace komplexního sociologického průzkumu, jehož výsledky by mohly přispět ke zvýšení  informovanosti  v oblasti spojení korupce a genderu.

Ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, zastoupenou L. Žáčkovou a pod dohledem R. Volejníčkové, garantky genderové vyváženosti, jsme sestavili širokospektrální dotazník, na jehož jednotlivé otázky v těchto dnech odpovídají zástupci internetové populace ČR (konkrétně jde o reprezentativní věkovou skupinu 18–50 let).

V dotazníku, který je první částí sociologického průzkumu, se zabýváme několika tematickými okruhy: pokoušíme se mapovat, jak muži a ženy vnímají velkou, systémovou korupci (např. propojení politiky a státní správy, zneužívání evropských dotací, zpronevěru veřejných zdrojů), ale i korupci malou (např. úplatky při stavebním povolení, úplatky lékařům, policistům, pedagogům atd.). Prostor jsme dali také otázkám zaměřeným na osobní zkušenosti s korupčním prostředím a dotazům vycházejícím z hypotetických situací, ve kterých se pravděpodobně ocitlo (nebo ocitne) mnoho z nás.

Vznikl tak soubor otázek, které vycházejí především z praxe Právní poradny TI; stejně významný jako jeho obsah pro nás byl ale i rozměr genderový – ke kýžené neutralitě měl přispět právě dohled sociologické garantky.

Ve druhé, navazující části sociologického průzkumu využijeme další metodu sběru dat – skupinovou diskusi. Odpověď na to, co bude jejím hlavním tématem, nám z velké části přinesou právě výsledky aktuálního dotazníkového šetření.

Už teď je ale jasné, že informace zkoumající vnímání korupce z pohledu žen a mužů budou v mnoha směrech zajímavé.

Lenka Lenochová, projektová asistentka 


O tématu budeme diskutovat na mezinárodní konferenci konané v Praze na začátku roku 2016 spolu se zástupci norské Transparency International jakožto reprezentantem země, která je známá vysokým počtem žen v politických funkcích, a se zástupci GRECA (Groups of States against Corruption), tedy organizace, která se tématem gender mainstreamingu v boji proti korupci zabývá již od roku 2013.

Na konferenci zveřejníme veškeré závěry, které národní výzkum přinesl, a zároveň je budeme interpretovat z hlediska mezinárodního srovnání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…