Václav Danda: Další Majdan v Kyjevě. Tentokrát čokoládový!

09.07.2016 14:55

Václav Danda komentuje poslední vývoj v Kyjevě i na Donbasu a vyjadřuje v této souvislosti znepokojení nad válečnou poradou NATO ve Varšavě.

Václav Danda: Další Majdan v Kyjevě. Tentokrát čokoládový!
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Minulý týden se v Kyjevě konalo mimořádné večerní zasedání parlamentu, jemuž přechodně předsedala nedávno v Rusku vyměněná „národní hrdinka“ Naděžda Savčenková. Jednání probíhalo bez účasti veřejnosti a na návrh Radikální strany se zabývalo i obchodními aktivitami prezidenta Petro Porošenka.

Důvodem byly jeho finanční aféry včetně figurování v seznamech tzv. „panamských listů“ společnosti Monsack Fonseca. Porošenko se bránil tvrzením, že aktiva své cukrovinkové společnosti Roshen představující kolem 160 miliónů dolarů nemohl v odpovídající hodnotě prodat, a tak je převedl do tzv. slepého trustu za pomoci právě kritizované společnosti v Panamě.

Čokoládový Majdan

S tímto vysvětlením se ale nemínili smířit Banderovci na čele s Pravým sektorem, kteří celou kauzu využili k útokům na Porošenkovy obchody. Neonacisté začali rozbíjet výklady obchodů se sladkostmi z produkce jeho firmy Roshen a zahájili tak svoji „čokoládovou revoluci“. V důsledku toho musela být povolána policie a soukromé služby, aby hlídaly obchody s laskominami po celé zemi.

Poslanec z radikální strany Igor Mosijčuk varoval před hrozbou nového Majdanu již před "dortovou bitvou", a to poté, co se vyostřila situace v Kyjevě po odsouzení velitele praporu Ajdar. Poslanec uvedl, že v současné době příslušníci praporů ukrajinské armády Ajdar a Donbas rozbili stany u budovy Pečorského soudu a mají v úmyslu blokovat provoz v centru Kyjeva. Demonstrují proti uvěznění bývalého náčelníka štábu praporu Ajdar Valentina Liholitova, známého pod přezdívkou „Táta“ a požadují jeho propuštění. „To by mohl být začátek nové národní revoluce!", volal banderovský poslanec.

O závažnosti situace svědčí i fakt, že se do případu vložil generální prokurátor Jurij Lucenko. „Chápu obavy společnosti kvůli případu 'ajdarovce' Valentina Liholita - zejména těch, kteří prošli východní frontou. Myslím, že tento případ mohl být odrazem obecného postoje státu vůči těm, kdo jej bránili. Takže jako osoba oprávněná postavit se na obranu zájmů státu, jako občan, jako voják, otec, beru tuto záležitost pod osobní kontrolu," řekl na TV kanálu 112 Ukrajina.

Zločin pod ochranou vlčích háků

Celá situace je o to vážnější, že Liholita byl přímým velitelem národní hrdinky Naděždy Savčenkové za jejího působení na Donbasu. Minulý týden byl pečorským obvodním soudem odsouzen na dva měsíce vězení za zorganizování zločineckého gangu, ozbrojené útoky a loupeže. Tak, jako většina příslušníků tzv. dobrovolnických praporů, i on se rekrutoval z řad kriminálních gangů a ve zločinecké činnosti spočívající ve vraždění a loupení na Donbase pokračoval spolu se svými kumpány pod krytím uniforem se symboly „vlčích háků“ i po návratu z fronty v civilním životě.

Situace na samotné frontě je již několik měsíců znovu napjatá a prakticky není dne, kdy by se ukrajinská armáda nesnažila prolomit obranné pozice domobrany a neostřelovala civilisty v Doněcké a Luhanské lidové republice. Rusko tento týden varovalo Francii a Německo před útokem Kyjeva na Donbas. Moskva je podle svých slov vážně znepokojena zvyšováním vojenské aktivity Kyjeva v zóně konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. „Existují důkazy, že se ukrajinská armáda připravuje na vojenskou operaci," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Kvůli vypjaté situaci na bojových liniích Donbasu se ruský náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin setkal minulý týden s velvyslanci Francie a Německa v Moskvě. „Ruskou stranou bylo řečeno, že na pozadí skluzu procesu vyjednávání vyvolává zvláštní obavy Moskvy nedávná činnost ozbrojených sil Ukrajiny a dobrovolnických praporů na frontové linii," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace.

Přijde útok?

To, že to nejsou liché obavy, naznačují nejen pokračující provokace Kyjeva na frontové linii, ale i prohlášení Porošenkova poradce, který naznačil, že rozsáhlá ofenzíva na Donbase přijde ještě letos.

Přitom před rozhořením nových bojů varoval i ruský prezident Vladimír Putin, který v této záležitosti minulý týden telefonoval i svému americkému protějšku Baracku Obamovi a snažil se ho přesvědčit aby vyvinul dostatečný tlak na své spojence v Kyjevě, aby plnili Minské dohody a dodržovali příměří na frontové linii.

Putin poukázal na význam Minských dohod z února minulého roku a znovu naléhal na zahájení přímých jednání Kyjeva s Doněckem a Luhanskem, vyhlášení rozsáhlé amnestie na obou stranách fronty a schválení autonomního statutu pro obě republiky včetně vypracování zákona o místních volbách. Ruský prezident znovu upozornil, že neexistuje žádná alternativa k politickému řešení.

Kyjev mezitím pokračuje v „odsovětizování“ své armády. Po schválení obřích dodávek zbraní a kompletní výměně zbraňového arsenálu pocházejícího ze sovětských dob přichází ukrajinská generalita s dalším „významným“ příspěvkem k "pozápadnění" armády. Již letos by se měly kompletně předělat výložky na ukrajinských uniformách. Dosavadní hvězdy by měly nahradit mnohem aktuálnější kosočtverce.

Hospodářství dále padá

Nová podoba národního symbolu je kosočtverec, uprostřed kterého je kruh s paprsky rozbíhajícími se do čtyř stran. Oficiální vysvětlení, co konkrétně je na náramenících zobrazeno namísto někdejších hvězd, zatím nepřišlo. „Tato titěrná práce trvala víc než rok. S veškerou nezbytnou „pozorností", kterou jí věnovali nepřejícníci, intriky, skandály, pomluvy a stížnosti. Nadšenci ale odvedli dobrou práci,“ uvedl k nové podobě nárameníků jeden z tvůrců „výložkové reformy“ Porošenkův poradce Jurij Birjukov. Nové nárameníky bude podle něho možné spatřit již na přehlídce při oslavě Dne nezávislosti Ukrajiny letos 24. srpna.

Ani kosočtverce na uniformách ovšem zřejmě nepomohou stále se propadajícímu ukrajinskému hospodářství. Poptávka po nových půjčkách od Mezinárodního měnového fondu uvrhla Ukrajinu podle rakouského listu Der Standard do kritické situace. „Ukrajinský premiér Vladimir Grojsman je v těžké situaci. Potřebuje půjčky od MMF, ale požadavky fondu jsou pro Kyjev příliš tvrdé a nepopulární," uvádí rakouský list.

Smrtící koktejl MMF a tanky NATO

Nová ukrajinská vláda jedná v těchto dnech s MMF o třetí tranši půjčky. Dříve se fond rozhodl pozastavit vyplácení úvěrů Kyjevu z důvodů pomalosti reforem. MMF je údajně připraven uvolnit třetí, tolik důležitou část úvěru - ale požaduje rychlé zavedení důchodové reformy s cílem zvýšit věk odchodu do důchodu. To je pochopitelně pro každou vládu sebevražedné. Kyjev se této medicíně ordinované prodlouženou rukou mezinárodních bankéřů - poradcem premiéra a bývalým slovenským ministrem financí Ivanem Miklošem - i přes jeho naléhání stále brání. Mnozí členové vlády kritizují tlak MMF s tím, že takto radikální kroky nebyly součástí původní dohody.

Pro nového premiéra Grojsmana je další zvyšování důchodového věku velmi nepříjemné, neboť v rozjitřené situaci v níž se dnes Kyjev nachází, by tento krok mohl vést k rozsáhlým sociálním nepokojům. Jak konstatuje rakouský Der Standart: už dnes důchody nestačí ani na základní životní potřeby. Ještě otevřenější byl v této věci minulý týden britský The Guardian, který v posledním komentáři k naléhání MMF na provedení smrtících reforem uvedl, že Západ uvrhnul svými sliby ukrajinský lid do bídy. Situaci premiéra zhoršuje i nedávné zvýšení cen vody, elektřiny, plynu a tepla.

Situace na Ukrajině tedy stále připomíná sud s prachem. Poslední „cukrovinková válka“ a útok na Porošenkovy obchody mohou být jen začátkem ještě rozsáhlejších nepokojů. Jediné co by mohlo odvést pozornost od potápějícího se hospodářství a rozpadajícího se státu, je zahájení rozsáhlých vojenských operací a snaha dobít Donbas silou ve spolupráci s jednotkami NATO, které se rozmisťují po celé Ukrajině.

Tato vojska se v posledních týdnech přemisťují všemi cestami k ruským hranicím.

Ve světle válečného summitu NATO ve Varšavě to není právě optimistická vyhlídka.

Vyšlo na protiproud.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla