Z našich médií se o tom téměř nedozvíme, ale skutečností je, že vládní vojska prezidenta Asada postupně osvobozují stále větší území Sýrie. Za pomoci ruského letectva, pozemních jednotek íránských revolučních gard a libanonského Hizballáhu zasazují islamistům tvrdé údery po celé linii fronty. Odhodlání „asadovské koalice“ vzít si svoji zemi zpět, dokládá i nejnovější „silvestrovská ofenzíva“ na Golanských výšinách.
S krytými zády
Útok na syrskou část Golan je součástí velké operace zahájené již o Vánocích, v rámci níž prezident Bašár Asad usiluje znovu získat kontrolu nad jižní částí své země. Operaci na Golanských výšinách zahájili Asadovi vojáci útokem na dvě vesnice v provincii Kunajtra nedaleko hranice s Izraelem, jenž větší část hornaté oblasti okupuje od roku 1967. Syrská armáda se při útoku spoléhala především na pozemní jednotky a dělostřelectvo, neboť blízkost izraelské hranice omezuje možnosti nasazení letectva.
Ofenzíva na jihu Sýrie následuje jen několik dní poté, co vládní vojska dobyla strategickou základnu Brigade 82 u města Šajch Maskín a později ovládla i město samotné ležící 70 kilometrů jižně od Damašku, tvořící důležitou spojku mezi Damaškem a městem Dará. Rozhodující podíl na dobytí města měla vzdušná podpora ruských bombardérů, které během dvou dní podnikly v okolí města více než sto útoků.
Právě zapojení ruského letectva v říjnu minulého roku mělo rozhodující podíl na rychlém postupu „asadovské koalice“ na celém úseku fronty. Zatímco ještě v létě minulého roku Asad jen s velkým úsilím odolával tlaku islamistů podporovaných Spojenými státy, Izraelem, Tureckem, Saúdskou Arábií, Katarem a dalšími americkými spojenci, v prosinci se karta obrátila. Syřané s ruským letectvem v zádech nyní postupují od vítezství k vítězství.
Poslední vývoj na syrské frontě

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…