Vaše Věc: Česká národní banka pokračovala ve vyhazování peněz i v lednu

12.03.2016 20:59

Za leden utratila Česká národní banka (ČNB) za intervence proti zpevňování kurzu koruny 58 miliard korun. Od listopadu 2013 pak ČNB utratila za oslabování koruny už více než půl bilionu korun. V listopadu 2015 to ještě bylo 390 miliard, takže je vidět, že náklady na udržení laciné koruny se jaksi stupňují…

Vaše Věc: Česká národní banka pokračovala ve vyhazování peněz i v lednu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Útraty ČNB za intervence proti silné koruně jsou obrovské a vedení banky stále oddaluje termín ukončení těchto intervencí. Z průběhu roku 2016 se stal konec roku 2016 a z konce roku 2016 je nyní nejméně polovina roku 2017. A jelikož ani guvernér ČNB ani nikdo jiný z Bankovní rady ještě nehovořil o způsobu, jakým chce ČNB intervence ukončit, nelze očekávat, že polovina roku 2017 bude datem konečným.

Vedení ČNB nejenže nehovoří o ukončení intervencí, ale nehovoří, krom krátkých jednorázových marketingových akcí v novinách, kde se samo za svou politiku pochválí, ale zapomene uvést seriózní argumenty, ani o pozitivním vlivu umělého oslabovaní koruny. A není divu.

Podle průzkumu ČSOB uskutečněného koncem roku 2015 mezi pěti sty českými firmami, pomohly intervence ČNB pouze 14 % firem, a naopak uškodily 35 % podniků. Jen těžko lze obhajovat takovou politiku centrálního bankéře, která ubližuje více než třetině českých exportních podniků, ale pomáhá pouze sedmině firem. A zároveň zdražuje dovozové zboží, zejména nejprogresivnější technologie nezbytné k modernizaci české ekonomiky anebo zahraniční dovolené všem českým občanům o zhruba 8 – 10 %.

Ještě větší problém než zdražení dovolených či technologií je ale ještě jinde. Pokud ČNB neukončí měnové intervence včas, může se stát, že při vstupu ČR do EMU bude konverzní kurz koruny vůči euru stanoven pro české občany velmi nevýhodně. A místo 18 – 20 korun za euro, což by byl kurz odpovídající reálné kupní síle české koruny, může být konverzní kurz stanoven třeba na 25 až 26 korunách za euro. A v tomto kurzu by se českým občanům přepočítávaly nejen ceny zboží v obchodech, ale pochopitelně také platy a úspory…

Ve výsledku to vypadá tak, že ČNB udržuje levnou korunu nikoli proto, aby zvýšila inflaci, jak tvrdí a což se jí vzhledem k již několik let prudce klesajícím cenám komodit může podařit jen těžko, ale spíše proto, aby pomohla velmi úzké skupině exportérů a aby oddálila termín vstupu České republiky do EMU... Je až zarážející, že něco takového mohl premiér Sobotka veřejně podpořit...

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Volby jsou každý den

15:22 Ladislav Jakl: Volby jsou každý den

Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v m…