Vaše Věc: Mobilní tarify máme dražší než většina EU

29.11.2016 15:48

Podle zprávy Evropské komise o cenách za mobilní služby 2016 jsou ceny těchto služeb v ČR až o 60 % vyšší ve srovnání s průměrem Evropské unie. Spolu s Řeckem, Maďarskem, Maltou a Bulharskem se řadíme mezi nejdražší země celé Evropské unie. Tuto informaci potvrdil i časopis dTest, který porovnal ceny neomezených tarifů v ČR a v zahraničí. A oblast mobilních služeb bohužel není jedinou, za kterou Češi platí více než jiní Evropané…

Vaše Věc: Mobilní tarify máme dražší než většina EU
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Všichni tři největší čeští operátoři nabízí své „neomezené“ tarify – neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR společně s možností čerpání dat ve výši 1,5 GB za cenu 749 korun měsíčně. Stejní operátoři však v zahraničí poskytují nejen podstatně levnější neomezené tarify, ale poskytují v rámci nich větší objem služeb. Například v Polsku nabízí T-Mobile neomezený tarif s datovým balíčkem ve výši GB v přepočtu za 305 korun měsíčně, ve Velké Británii nabízí Vodafone neomezený tarif za 471 korun, a jeho součástí je datový balíček ve výši 5 GB a také neomezené volání a SMS v rámci celé EU a možnost čerpání až 2 GB dat v rámci EU. Téměř o polovinu méně a s lepšími službami za neomezený tarif zaplatí také v Rakousku…

„Operátoři zjevně neměří všude stejným metrem. Přičemž nelze argumentovat oblíbenou frází o rozdílných životních nákladech v rámci EU, neboť ceny ve vyspělých zemích EU jsou paradoxně výrazně nižší než u nás, nebo je za srovnatelnou cenu nabízeno výrazně větší množství služeb,“ uvedl k situaci týkající se rozdílných cen mobilních tarifů Lukáš Zelený z právního oddělení dTestu.

Podle člena rady ČTÚ Ondřeje Malého učinila české republika první krok vstříc drahým tarifům, když v roce 2000 tehdejší vláda rozhodla, že licence pro sítě 3G nerozdělí pro čtyři operátory, jak bylo běžné v mnoha státech EU, ale pouze pro tři. Nyní se ukazuje, že tam, kde působí nejméně čtyři velcí hráči, jsou tarify mnohem levnější než tam, kde je hráčů méně. A dalším problémem je, že zatímco například v Polsku, uvedl Malý: „byl regulátor v minulosti výrazně aktivní a snažil se, aby byl spotřebitel co nejvíce chráněn. V Česku, až do nástupu současného vedení ČTU, byl regulátor mimořádně pasivní a snažil se, aby nedělal nic.“

A problém v ČR co se týká služeb mobilních operátorů, netkví pouze ve vysokých cenách služeb, ale také v dalších „telekomunikačních pastech“. Například automatická aktivace služeb, o které spotřebitel nestojí, nekalé a neetické vymáhání i neoprávněně sjednaných smluvních pokut, nepřehledná smluvní dokumentace či jednostranné a nefér změny vůči spotřebitelům.

Mobilní telefon má v současnosti téměř každý Čech

K tomu, aby se na tomto poli v ČR zvýšila za EU zbytkem EU notně pokulhávající ochrana spotřebitele, je potřeba, aby došlo k legislativním změnám. Žádnou ze současných vládních (a ani parlamentních) stran však, jak se zdá, téma ochrany spotřebitele příliš nezajímá a na tomto poli se toho mnoho neděje. B. Sobotka sice požádal ministra Mládka, aby se se pokusil navrhnout takové legislativní změny, které povedou k vyšší ochraně spotřebitele – ale zatím v tomto ohledu zkrátka žádné hmatatelné výsledky nejsou a dá se předpokládat, že do konce volebního období této vlády ani nebudou…

ČSSD se v současné době zaměřuje zejména na oblast sociální politiky a je pravda, že se jí mnohdy daří. Jenže například zvýšení minimální mzdy, kterého ČSSD dosáhla, je něco, co lidé od sociální demokracie očekávají tak nějak automaticky. Navíc se přímo (nemluvíme o tom, že zvyšování minimální mzdy tlačí nahoru i mzdy ostatní) týká „pouze“ 150 tisíc lidí, z nichž ani mnoho nechodí k volbám: zvýšení minimální mzdy tedy není zrovna „trhák“, který by k volebním urnám přihnal masy lidí. Takovým tématem však může být právě ochrana spotřebitele – s důrazem na ochranu spotřebitele v oblasti mobilních služeb. Mobilní telefon má v současnosti téměř každý Čech starší 16 let, a drahé mobilní tarify tedy trápí velkou většinu českých občanů… Drahé tarify jsou faktem, který ve své peněžence pociťuje každý měsíc téměř každý z nás. Proč se ČSSD nezaměří tímto směrem?

Ochrana spotřebitele by pro ČSSD byla výborným tématem i v oblasti potravinářství. Bylo mnohokrát ukázáno a dokázáno, že v Německu jsou potraviny ze základního spotřebního koše až o cca 30 % levnější než v České republice, (v Rakousku je to o cca 20 %), a zároveň jsou potraviny u našich sousedů mnohem kvalitnější než ty, které si běžný spotřebitel nakoupí v České republice. Toto téma ČSSD také umožnilo snadno ukazovat také na střet zájmů, ve kterém stojí ministr Babiš, majitel společností, jejichž v mezinárodním srovnání nepříliš kvalitní, a zároveň nikoli nejlevnější potravinářské výrobky okupují české obchody…

ČSSD se však ochraně spotřebitele, tématu, které se přímo nabízí, věnovat zkrátka nechce nebo nedokáže… Je to škoda. Pro spotřebitele, ale i pro sociální demokracii…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …