Vaše Věc: Politické strany se o nás zajímají jen v době voleb

10. 11. 2016 10:42

Nejnovější průzkum společnosti CVVM se zaměřil na postoj českých občanů k politickým stranám. CVVM lidem pokládalo otázky týkající se toho, jak vnímají politické strany v České republice.

Vaše Věc: Politické strany se o nás zajímají jen v době voleb
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM

Tři čtvrtiny obyvatel (76 %) mají pocit, že se o ně politické strany zajímají pouze v době voleb. Tento názor vzrostl od minulého průzkumu loni v září o 4 procentní body. 75 % dotázaných se domnívá, že politické strany jsou zkorumpované. O opaku je přesvědčeno jen 14 % dotázaných. Pokud hodnoty porovnáme s minulým měřením, vidíme, že procento občanů, kteří se domnívají, že politické strany jsou zkorumpované, od loňského září vzrostl o 6 %. Nejsilnější pocit, že jsou politické strany zkorumpované, pociťovali občané v časech Nečasovy vlády, kdy s výrokem, že politické strany jsou zkorumpované, souhlasilo průměrně více než 80 % dotázaných.

74 % dotázaných souhlasí s tvrzením, že politické strany se zajímají především o výhody a zájmy svých člen. Od minulého měření opět podíl těch, kteří s tímto tvrzením souhlasí, vzrostl o 4 %. Naopak počet těch, kteří s daným tvrzením nesouhlasí, poklesl o 5 %.

Že politické strany kritizují jedna druhou, ale ve skutečnosti jsou všechny stejné, si myslí 72 % lidí. S tímto výrokem naopak nesouhlasí 23 % občanů. Toto přesvědčení zesílilo od loňského září o 7 %, a naopak s tímto výrokem nesouhlasí o 7 % méně lidí než loni.

71 % dotázaných souhlasí s výrokem, že politické strany rozdělují veřejnost. To znamená o 3 % více než loni. O opaku je přesvědčeno jen 21 %, tedy o 4 % méně než loni.

Již od roku 2012 roste počet těch, kteří souhlasí s výrokem, že bez politických stran by nemohla být demokracie. Nyní je o tom přesvědčeno 56 % dotázaných.

46 % občanů se domnívá, že žádná ze současných politických stran nereprezentuje zájmy a názory občanů, jako jsou oni. 45 % dotázaných je přesvědčeno o opaku.

Podle výsledků tohoto průzkumu se zdá, že okouzlení „nepolitickým“ hnutím ANO vyprchává a optimismus, který zavládl po nástupu Sobotkovy vlády, zvolna mizí. Výsledky uplynulých voleb a volebních průzkumů ukazují, že i když zřejmě mizí naděje, které mnoho lidí do „nepolitické politiky“ A. Babiše vkládalo, jeho hnutí dále posiluje a tradiční strany, a zejména vládní ČSSD, oslabují.

Pokud chce ČSSD zvrátit nepříznivě se vyvíjející situaci svých volebních preferencí, měli by její lídři lidem připomenout, že klasické dělení stran na levici a pravici ještě není „mrtvé“ a ukázat, že výhody klasických stran tkvějí například v jejich aktuálním a propracovaném programu. K tomu je ovšem nutné, aby ČSSD svůj program inovovala tak, aby jím mohla oslovovat i skupiny občanů, které buď pozvolna ztrácí, nebo téměř nikdy neoslovila…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…