Vaše Věc: Průzkum - většina lidí by ve svých zemích uprchlíky přijala

19.05.2016 20:05

Podle průzkumu Amnesty International jsou k uprchlíkům nejvstřícnější Číňané. Nejméně vstřícné jsou podle tohoto průzkumu Rusové.

Vaše Věc: Průzkum - většina lidí by ve svých zemích uprchlíky přijala
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Amnesty International v rámci tohoto průzkumu oslovila ve 27 zemích 27 000 lidí a z výsledků vyplynulo, že 73 % dotazovaných by ve své zemi uprchlíky uvítalo To je informace, která jistě mnoho Čechů (ČR do průzkumu zařazena nebyla) překvapí. Rozdíly mezi jednotlivými státy jsou ale v této oblasti přímo propastné.

Zatímco nejvstřícněji by ve své zemi uprchlíky uvítali Španělé, kde na otázku, zda by oni osobně ve své přijali uprchlíky postižené válkou, kladně odpovědělo celých 97 %. Stejně odpovědělo také 96 % Němců, 94 procent Jordánců a Číňanů a 90 % Mexičanů. Naopak nejméně nakloněni přijímání uprchlíků ve své zemi jsou Rusové, kteří kladně odpověděli jen ve 33 %, Poláci s 56 %, Jihoafričané s 69 %, Turci se 70 % a Thajci se 71 %.

Kromě toho, jak se lidé dívají na přijímání uprchlíků ve svých zemích se organizace Amnesty International zajímala také o to, jak by lidé přijali uprchlíky ve svém domě. Nejvíce ochotní přijmout uprchlíky do svého domu jsou podle průzkumu Amnesty International Číňané, jichž by u sebe doma přijalo uprchlíky 46 %. Po nich následovali Britové s 29 %, Řekové s 20 %, Španělé s 18 % a Američané a Kanaďané shodně s 18 %. Nejméně ochotní přijmout uprchlíky u sebe doma jsou podle tohoto průzkumu Rusové a Indonésané, kde kladně odpovědělo pouze 1 % dotázaných, Korejci a Poláci, kde by uprchlíky do svých domovů přijaly 3 % a Chilané, Ghaňané a Turci, kde kladně odpovědělo 5 % dotázaných.

Co asi tomuto výsledku říká hlava české katolické církve

Amnesty international se lidí tázala i na to, zda by vláda v jejich zemi měla pro pomoc uprchlíkům dělat více. Na tuto otázku odpovědělo kladně 86 % Číňanů, 85 % Nigerijců, 84 % Jordánců, 82 % Španělů a 80% Brazilců. Nejméně souhlasných odpovědí na tuto otázku získala Amnesty International od Rusů, kde kladně odpovědělo pouze 26 %, Thajců, kde souhlasilo 29 %, Indů s 41 % kladných odpovědí, Poláků se 43 % kladných odpovědí a Turků, kde souhlasilo 49 % občanů.

Celkově jsou tedy lidé nejvíce nakloněni přijetí uprchlíků ve svých zemích a nejméně by pochopitelně uvítali uprchlíky ve svém domě. Podpora přijetí uprchlíků v zemích, kde probíhal výzkum Amnesty International, je skutečně vysoká. Pro se až na výjimku Rusů v každé zemi vyjádřilo víc než 50 % dotázaných. A ve 20 z 27 státech by uprchlíky kladně přijaly více než tři čtvrtiny občanů. Zdá se tedy, že lidé jsou k přijímání uprchlíků nakloněni mnohem více, než jak nám situaci rády prezentují naše mainstreamová média. A to je jistě dobře. Co asi tomuto výsledku říká hlava české katolické církve D. Duka, který by katolické církvi v ČR zřejmě rád zvedl popularitu výroky například o tom, jak byla cesta papeže Františka na Lesbos, odkud do Vatikánu odvezl několik uprchlických rodin, pouhým gestem a vyzývá Františka, aby se přizpůsobil náladě ve společnosti? Možná by si měl Duka uvědomit, že ne ve všech zemích je nálada ohledně uprchlíků taková, jakou se nám snaží překládat česká mainstreamová média. Pomoci by mu mohl například tento průzkum Amnesty International…

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.