Mnozí učitelé či možní učitelé pochopitelně již vyslyšeli volání trhu, učitelské povolání opustili a vrhli se na jinou práci. V současnosti je v tomto ohledu v českém školství situace taková, že středoškoláci nemají o studium na pedagogických fakultách zájem, studenti a absolventi pedagogických fakult nemají zájem učit a učitelský sbor postupně stárne.
Jak vidíme v tabulce, za deset let se počty učitelů v kategorii do 45 let snížily o 9,2 %, a naopak o stejné množství vzrostly počty učitelů v kategoriích nad 46 let. Průměrný věk českého učitele se dnes pohybuje kolem 52 let. S tímto průměrným věkem dosahují učitelé s vysokoškolským vzděláním průměrné mzdy 29 362 korun. Tento průměrný plat tedy dostává učitel s praxí zhruba 25 let, pokud počítáme, že začíná učit po ukončení vysoké školy, tedy zhruba v 25 letech.
Není divu, že například studie společnosti CERGE vyjevila, že čeští učitelé berou ve srovnání s ostatními vysokoškolsky vzdělanými (stále) nejméně ze všech učitelů v EU, když se jejich plat pohybuje kolem 56 % průměrného platu vysokoškolsky vzdělaného člověka. A s tímto výsledkem patří také k nejnižším platům učitelů v rámci 35 nejrozvinutějších ekonomik podle OECD. Průměr zemí OECD je 85 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV