Veronika Rodriguez: Chcete dostat muže k doktorovi?

26.06.2017 13:36

Chcete dostat muže k doktorovi? Přesvědčte o tom jeho ženu.

Veronika Rodriguez: Chcete dostat muže k doktorovi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Nechci si připadat jako hypochondr. Na běhání po doktorech nemám čas. To jsou jen některé z výmluv, které používají čeští muži, když se jim nechce na preventivní prohlídku.

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Sanofi, chodí na pravidelná preventivní vyšetření jen asi pět procent českých mužů. Ostatní na to "kašlou".

Buď k prevenci nevidí kloudný důvod, protože se momentálně cítí zdravě, nebo to považují za naprostou ztrátu času. Tak se alespoň vyjádřila zhruba polovina všech oslovených mužů. Část z nich dokonce přiznala, že nemá ani vlastního praktického lékaře.

Další muži se na svého doktora naopak vymlouvali - asi 53 procent z nich uvedlo, že je lékař o nutnosti prevence dostatečně neinformoval.

Podle českého badmintonisty Petra Koukala, který sám před lety porazil rakovinu varlat, jde ale jen o výmluvy. Skutečný důvod je jiný: "My muži jsme divní. Máme strach a stydíme se. Hrajeme si radši proto na siláky a téma zdraví podceňujeme," vysvětluje sportovec, který se snaží dělat mezi muži osvětu.

Klinický psycholog Michal Miovský k tomu přidává, že se muži cítí dlouho neohrožení. "Pokud v produktivním věku netrpí chronickým onemocněním či většími sociálními problémy, jako je například nezaměstnanost, nehledají informace o zdraví. Nepřipouštějí si, že by je mohla přepadnout nemoc," připomíná. Muži se pak ale dostávají k lékaři pozdě.

Třeba rakovinu varlat lékaři odhalí u pětistovky Čechů ročně, třetinu z nich zjistí v pokročilém stadiu - kdy už nádor vyslal metastázy do jiných orgánů. "V takovém případě je ale naděje na uzdravení malá," podotýká onkolog a současně šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula.

Kampaně, které se snaží přivést muže k lékaři, by proto měly cílit i na jejich partnerky. "Ženy reagují jinak. Na preventivní prohlídky chodí častěji, jsou ke svému zdraví zodpovědnější a dokážou k tomu často přesvědčit i své muže," vysvětluje profesor Michal Miovský.

Sportovec Petr Koukal souhlasí. "Žena často muže přesvědčí. Třeba v mém případě sehrála důležitou roli moje kamarádka a současně praktická lékařka. Ta mě k vyšetření prakticky donutila," přiznal.

Muži prý potřebují i vysvětlit, co všechno jim choroba přinese a jak špatně mohou dopadnout. "Věta, že je rakovina zabije, s nimi přitom absolutně nehne. Ale pokud jim vysvětlíte, že se budou kvůli pozdě odhalenému nádoru varlat počurávat a přijdou o sex, většinou se upřímně vyděsí," dává další recept Koukal.

Preventivní prohlídky, které v Česku poskytují praktičtí lékaři, stojí zhruba půl procenta nákladů zdravotních pojišťoven ročně - tedy asi 1,38 miliardy korun.

Dalších 60 milionů korun spolykají screeningové programy, tedy pravidelné testy na nádory prsu, děložního hrdla či tlustého střeva a konečníku. Alespoň jednu takovou preventivní prohlídku v životě absolvovalo zhruba 58 procent žen a jen 26 procent mužů.

Odborníci z Institutu pro zdravotní ekonomiku spočítali, že pokud by lidé chodili na preventivní prohlídky skutečně pravidelně, každoročně by se zabránilo až 43 tisícům zbytečných úmrtí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …