Vladimír Pelc: Vláda je v demisi především s odborností

16.05.2018 20:33

Četné ekonomické představy a návrhy současné vlády v demisi Andreje Babiše svědčí o bezradnosti či neschopnosti. Důsledkem neschopnosti aktuálně řešit aktuální hospodářské problémy je např. snaha přesouvat jejich řešení do budoucnosti.

Vladimír Pelc: Vláda je v demisi především s odborností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády v demisi. Na programu mimo jiné i novela zákona o zbraních či zákoníku práce

Mnohé návrhy vlády v demisi opouštějí úroveň hospodářské racionality; slovo demise sice pochází z latinského dimissio, tedy opuštění, ale proč to vláda bere takto doslova?

Posledním bezradným výkřikem je úvaha ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) o tom, že by zdravotní sestry, protože jejich práce je podhodnocena a je jich proto nedostatek, mohly dostávat výsluhu jako například policisté či hasiči (a já dodávám že též vojáci). A. Vojtěch se domnívá, že by to mohlo přitáhnout zdravotní sestry zpátky do nemocnic, protože by to pro ně bylo atraktivní a motivační.

Především – co jsou tzv. výsluhové příspěvky? Týkají se osob ve služebném poměru, tedy příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a to po odsloužení určeného počtu let. Výsluhové náležitosti souvisejí se zánikem služebního poměru, mají výrazný motivační charakter, zabezpečují sociální jistoty s přihlédnutím k psychické a fyzické náročnosti zaměstnání, potenciálnímu ohrožení života v přípravě na činnost a konání služby v různých místech podle potřeb bez ohledu na vliv na rodinný život a na ztrátu civilní profese.

Práce zdravotnického personálu, jakkoli náročná a obtížná, uvedené parametry nemá: Místo výkonu činnosti zdravotnickému personálu žádná státní autorita neurčuje, osoby civilní profesi neztrácejí, naopak zvyšují, prohlubují, potenciální ohrožení života zde není.

Výsluhový příspěvek je koncipován v našem právním řádu jako určitá kompenzace práce vykonávané ve ztížených podmínkách a kompenzace osobních omezení vyplývajících z charakteru práce v ozbrojených složkách státu; náleží všem, kteří splnili zákonem stanovené podmínky, a jsou součástí systému dávek sociálního charakteru souvisejících s ukončením služebního poměru. Výsluhový příspěvek nelze chápat jako součást odměny za práci, nýbrž jako samostatný příjem, který není součástí tzv. služebního příjmu, součástí platu příslušníků ozbrojených sil; jde o zvláštní kategorii peněžního příjmu odůvodněnou do určité míry sociálními důvody – k tomu viz nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 9/95. Výsluhový příspěvek tedy není součást odměny za práci a vyplácí se po ukončení služebního/pracovního poměru.

Zpátky do nemocnic může zdravotní sestry a další zdravotní personál přitáhnout pouze současná dostatečná odměna za práci, přiměřené aktuální finanční ohodnocení jejich činnosti; takové ohodnocení jejich práce, které pro ně bude atraktivní a motivační.

V nekvalifikovaném výkřiku demisního ministra zdravotnictví je zračí neschopnost aktuálně řešit aktuální hospodářské problémy a snaha přesouvat jejich řešení do budoucnosti. Na někoho jiného. Výsluhy pro zdravotní sestry nejsou řešením. Ekonomickým řešením je zvýšení příjmů zdravotnického personálu na takovou výši, aby tito pracovníci byli za svou práci adekvátně zaplaceni. Snaha transferovat současnou hospodářskou a politickou odpovědnost do budoucna je politicky darebná. Za řešení současných ekonomicko-politických problémů zodpovídá současná politická garnitura.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…