Zbyněk Fiala: Pompeo a bezpečnost

12.08.2020 12:37 | Zprávy

První pokusy amerického ministra Mika Pompea získat jednostranné výhody pro USA byly jeho českým protějškem Tomášem Petříčkem vlídně odmítnuty. Evropský rámec začíná být užitečnější než děravý americký deštník.

Zbyněk Fiala: Pompeo a bezpečnost
Foto: Repro vláda USA
Popisek: Mike Pompeo při proslovu o úloze USA ve světě

Návštěva amerického ministra zahraničních věcí Mika Pompea v České republice působí dojmem špatné připravenosti. Překvapuje, že Pompeovi bylo při jeho prvním dni jednání u nás něco veřejně odmítnuto. Při pečlivěji připravených schůzkách se nic takového nestává, o neschůdných požadavcích se prostě nemluví. Ledaře by o nic nešlo, jen o pokus zapůsobit na americké voliče. Tam už může dojít i na křeče. USA mají necelých čtvrt roku před volbami, které vypadají stále nebezpečněji pro prezidenta Donalda Trumpa.

Nicméně Pompeo při prvním oficiálním setkání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem „na pivu“ v Plzni neudal pokus vnutit ČR nějaký závazek ve vztahu k americkému dodavateli jaderné energetiky Westinghausu. Nedosáhl ani rozhodného odmítnutí účasti čínské Huawei na budování českých sítí 5G. V obou případech se Petříček pochlapil a trval na tom, že v prvním případě nechce narušit přípravu férového výběrového řízení na dodavatele pro Dukovany a v druhém zase chceme být součástí společného evropského řešení.

O tom, že současná cesta ministra Pompea cílí hlavně na domácí publikum v USA, svědčí Pompeovo rozhodnutí debatovat v českém Senátu. Ve Spojených státech je Senát něco úplně jiného než v Prze, v USA je nejmocnější demokratickou institucí. K prosazení jednacího bodu je tam potřeba 60 hlasů ze 100, tím může opozici úplně ochromit. Avšak v ČR je Senát vždy spolehlivě přehlasován v Poslanecké sněmovně, kde stačí 101 hlasů z 200. O reálném vlivu českého Senátu napovídá i jednociferná účast voličů v rozhodujících druhých kolech. Dá se říci, že Senát, kraje a vrchní soudy patří k absurdnostem českého polistopadového systému, vzniklé jako mezivrstvy pro potřeby politických úklidových čet.

Úsměvně působila také snaha zasazovat Pompeovu návštěvu do rámce bezpečnosti. Je to smutné, ale Spojené státy jsou teď nejnebezpečnější zemí světa, aspoň pro své obyvatelstvo z hlediska šíření pandemie koronaviru. Někomu se zdá taková okolnost nepatřičná, ale co jiného bezpečnost je než v první řadě snaha, aby zbytečně neumírali lidé?

V jednáních s ministrem Petříčkem byla aktuální zejména kybernetická bezpečnost. Petříčkova argumentace Strategií EU pro budování 5G byla namístě, vždyť byla čerstvě publikována ještě před prázdninami. Tato strategie chce podpořit vlastní rozvoj evropských telekomunikací nové generace a umělé inteligence. Z jejích obecných formulací lze vyčíst, že dává prostor pro větší zapojení evropských společností jako je třeba Nokia a Ericsson. Taková snaha o snižování evropské závislosti je jistě v pořádku. Jenže o to Američanům nejde, rádi by vytlačili konkurenční Huawei a prosadili místo ní své Cisco a Verizon.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…