Zemědělská chemie je jen jednou složkou toho, co včely kriticky ohrožuje. A včely taky nejsou jediné, kdo je tou chemií ohrožen. Zhoubný vliv neonikotinoidů na hmyz je však nejlépe prozkoumán, a protože to odnášejí i včely, bez kterých se neobejdeme, zásah je nezbytný. Evropská komise proto naváže na částečný dočasný zákaz neonikotinoidů, který byl vyhlášen už roku 2013, ale tentokrát by měl být totální a definitivní. Píše o tom list Guardian na bázi úniku informací z Evropské komise.
Návrh příslušného dokumentu, kterým má být zákaz vyhlášen a zdůvodněn, už existuje, ale jednání dosud neskončila. Podle listu je třeba souhlasu většiny členských zemí EU. Mělo by se o tom hlasovat v květnu, a pokud to projde, začne to platit co nejrychleji. Podle Guardianu už ani britská vláda není proti, přestože proti předchozímu částečnému dočasnému zákazu před lety úporně bojovala, jen nesehnala dost spojenců.
Jedná se o zákaz několika běžných přípravků. Třeba klothianidin se používá na moření kukuřičného osiva, a do hledáčku se dostal už roku 2008 v německém Horním Porýní, kdy souhrou suchého počasí, tvrdší dávky a způsobu její aplikace, unikl s prachem do ovzduší a zahubil 11 tisíc včelstev. Němci jej tedy zakázali pro moření osiva jako první. Ale pozdější výzkumy ukázaly, že nebezpečné jsou i relativně nízké dávky neoinikotinoidů, které včelu hned nezabijí, ale dezorientují, a ona pak netrefí do úlu.
http://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/ochrana-vcel-a-neonikotinoidy/

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV