Zbyněk Fiala: Sanders strašně bit

28.02.2016 13:02

Socialista Bern Sanders utrpěl v Jižní Karolině nevídaný nářez, protože nedokázal oslovit černošské voliče, které prakticky všude získala na svoji stranu Hillary Clintonová.

Zbyněk Fiala: Sanders strašně bit
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Vítězství o padesát bodů (74:26) v prvních primárkách v jižanském státě rozhodně zvedne sebevědomí první reálné ženské uchazečky o nejvyšší úřad ve Spojených státech. Hillary Clintonová měla v Jižní Karolině náskok dlouhodobě a před dvěma týdny to vypadalo, že o něj přijde. Ale důsledky porážky od Bernieho Sanderse v New Hampshire vyprchaly, a nakonec to pro ni dopadlo líp než závěrečné předpovědi.

Clintonové pomohlo, že se vydává za pokračovatelku domácích politik prvního nebělošského prezidenta Baracka Obamy. To je v této části elektorátu považováno za historický úspěch, který se nesmí stát pouze jednorázovou výchylkou. Bílí liberální voliči Demokratů v Jižní Karolině naopak Sanderse preferovali, ale těch je v tomto státě menšina.

Avšak pozor, aritmetika předvolebního boje je velice ošidná. Nepočítají se procenta, ale delegáti, a protože ani Sanders neodešel s prázdnýma rukama, skóre delegátů z tohoto jižanského státu je o trochu mírnější 39:14.

Palba naostro začne až 1. března při superúterý

Když se podíváme na celkové součty od začátku kampaně, ve hře bylo zatím asi 150 delegátů volených v primárkách a necelých pět stovek superdelegátů podle výběru Washingtonu. Superdelegáti se zatím prakticky všichni hlásí do tábora Clintonové, ale mají volné ruce a jsou pojistkou, aby ten, kdo vyhraje, vyhrál přesvědčivě. V delegátech volených zdola je poměr z dosavadních primárek 93:65 v neprospěch Sanderse. Zatím tedy šlo hlavně o zkušební balónky v různých prostředích, které reprezentující proměnlivost Spojených států a umožňují především to, aby se zorientovali sponzoři.

Palba naostro začne až 1. března při superúterý, kdy mají Demokraté ve hře 1054 delegátů z 12 států, z toho i hrstku od zahraničních voličů. Největší ránu nabízí Texas (252), kam Sanders vyrazil ještě před vyhlášením výsledků v Jižní Karolině. Zkusí tam znovu rozbouřit publikum výzvami k rozbití nadvlády Wall Streetu či za bezplatné vysokoškolské vzdělání, které k němu přitahuje mladé voliče. Teď se však ukázal jeho handicap, upozorňuje zpravodaj New York Times, nezná černé voliče. Není divu, ve státě Vermont, za který senátoruje, na černého prakticky nenarazí, je jich tam pouhé jedno procento.

Přesto ani tento boj není prohraný předem. Podle průzkumu Gallupova ústavu z minulého měsíce, pozitivní názor na Sanderse má 53 procent černých Demokratů, Není to špatné, ale Clintonová je vnímána pozitivně dokonce 82 procenty takto vymezené skupiny. Prostor nabízí jiný údaj – 31 procent oslovených černochů řeklo, že Sanderse málo znají na to, aby ho mohli hodnotit. Totéž zaznělo v případě Clintonové jen v 6 procentech odpovědí.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…