Zajímavost jejich rozhovoru vynikne zejména na pozadí historie této kauzy. Musíme si připomenout tvrdé povolební utkání mezi klikou Petra Nečase a nastupujícími „véčkaři“ kvůli jejich požadavku na odchod tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů a jeho nahrazení vítězem konkursu, zorganizovaného „véčkařským“ ministrem vnitra Radkem Johnem. Tím se pak stal Petr Lessy, jehož jmenování Petr Nečas nakonec strpěl, ale provedení přenechal Radku Johnovi. Pamětihodné jsou veřejné slovní přestřelky mezi Petrem Lessym na straně jedné a Miroslavem Machiavellim Kalouskem, poslankyní Janou Černochovou a dalšími na straně druhé a do dějin vstoupil výrok Petra Nečase, že „parta policejních plukovníků nebo podplukovníků nebude rozhodovat o tom, kdo bude ve vládě“. Ve chvíli, kdy resignoval Radek John a na jeho místo nastoupil Jan Kubice, konec působení Petra Lessyho se stal jen otázkou času.
Způsob jeho odstranění, provedeného bývalým ministrem Janem Kubicem v součinnosti s Generální inspekcí bezpečnostních sborů, je názornou ukázkou možností zneužití pravomocí úředních osob k dosažení mocenskopolitického cíle. Šlo o nezastřený útok na právní jistoty policistů a právní stabilitu státu, jenž měl podobu puče v nejvyšším velení policie.
Procesní úkony puče byly jako krátkodobé opatření k vypuzení téměř neodvolatelného policejního prezidenta velmi dobře vymyšlené, ale jeho původci podcenili úroveň našeho právního prostředí. Zdařil se jim jen začátek, ale v řádném trestním řízení naopak obstál Petr Lessy. Soudy 1. i 2. instance rozhodly shodně v jeho prospěch, i když každý z jiného důvodu. Bývalý policejní prezident pak vyzval Martina Pecinu, aby provedl přezkum správního řízení, jímž byl poškozen, a vrátil jej do služebního poměru a do funkce.
Na rozdíl od neodpovědného televizního blábolila, který si může beztrestně vymyslet skoro cokoli, ministr vnitra je státní úředník, vymýšlet si nesmí, naopak se musí přísně držet zákona, zvláště když v téže věci souběžně probíhá správní řízení soudní, vyvolané žalobou Petra Lessyho. Zahájil tedy přezkumné řízení. Právní stránku kauzy zkoumá nyní poradní komise, zřízená v souladu s ustanovením zákona o policii. Jakmile v příštím týdnu předloží panu ministrovi svůj nález, padne rozhodnutí, v němž samozřejmě musí být zohledněno pravomocné usnesení Městského soudu v Praze z 9. října 2013. Ministr v prvém kroku rozhodne o tom, zda přijme Petra Lessyho zpět do služebního poměru u Policie ČR. Až následně pak případně bude řešit vzniklou situaci existence dvou policejních prezidentů, bude-li to nezbytné.
Vše nasvědčuje tomu, že konečným výsledkem bude vítězství Petra Lessyho. Je ale také zřejmé, že existují síly, které bez ohledu na právní stav věci by rády jeho návratu zabránily. Netuším, zda jde o projev strachu někdejších odpůrců jeho jmenování z pokračování vývoje policie k nezávislosti na vlivu politických pletichářů, či obav strůjců puče z odvety nebo jen o snahu odvrátit odvolání gen. Martina Červíčka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz