Sobotka vládě: Neuzavírejte smlouvy s církvemi, nejste k tomu zmocněni

22. 2. 2013 11:00

ČSSD vyzývá vládu P. Nečase, aby do rozhodnutí Ústavního soudu ČR neuzavírala smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi.

 Sobotka vládě: Neuzavírejte smlouvy s církvemi, nejste k tomu zmocněni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

ČSSD považuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který těsně prosadila vláda Petra Nečase v Poslanecké sněmovně i přes jeho zamítnutí Senátem, za nespravedlivý, nákladný a vysoce rizikový pro stát i budoucí roli církví a náboženských společností v české společnosti.
 
Vážné pochybnosti o ústavnosti tohoto zákona nyní posoudí Ústavní soud ČR, aby bylo zřejmé, zda je plně v souladu s ústavním pořádkem. Podle některých právních názorů nemá vláda ústavní zmocnění uzavírat smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi a navíc hrozí reálné nebezpečí, že se zaváže i k tomu, k čemu nebyla ani zákonem zmocněna a co již nepůjde vrátit zpět.
 
Proto politické grémium ČSSD vyzývá vládu Petra Nečase, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu ČR neuzavírala smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi. Možnost uzavřít tyto smlouvy má vláda až do 1. října 2013, neexistuje tedy žádný objektivní důvod, proč s uzavřením smluv spěchat. Pokud tak vláda učiní, vystavuje se vážnému podezření z účelového obcházení řízení o ústavnosti zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, která jsou vedena před Ústavním soudem.
 
Smlouvy o majetkovém vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi nepůjde vypovědět, odstoupit od nich ani měnit bez souhlasu obou smluvních stran. Hrozí tak, že vláda poškodí zájmy České republiky a v případě vadně uzavřených smluv bude odpovídat za případnou škodu, která může dosáhnout velkého rozsahu.
 
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kováčik (KSČM): Je třeba upřednostnit práci

4:32 Kováčik (KSČM): Je třeba upřednostnit práci

Veřejný prostor opět plní úvahy “odborníků“ coby, kdyby, jakési dohady a jasnovidectví. Mnozí se vy…