Strana zelených dnes schválila svůj volební program

07.03.2010 20:17

Zastavení korupce, investice do vzdělání a čistý vzduch.

Strana zelených dnes schválila svůj volební program

Republiková rada Strany zelených schválila na svém dnešním zasedání program pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Je postaven na čtyřlístku témat, která mají změnit klima v české politice. Ekonomická část programu vznikla ve spolupráci s předními ekonomy Miroslavem Zámečníkem a Tomášem Sedláčkem, své návrhy zeleným poskytla také řada neziskových organizací (Zelený kruh, Hnutí Duha, Česká ženská lobby, Forum 50%, Život 90 ad.). Prostředí občanské společnosti dlouhodobě upozorňuje na potřebu výrazných změn v naší politice.

Zelený čtyřlístek témat, která mění českou politiku.

Dále čtěte: Zelení dnes představí svůj program do voleb

Boj proti korupci je podmínkou prosperity

„Žijeme v zemi, kde politická moc a špinavé peníze vytvořily kartel. Česká politika je prolezlá korupcí od komunální až po nejvyšší úroveň. Veřejné prostředky jsou u nás rozkrádány stejně bezostyšně jako v rozvojových zemích a má to pro nás stejné důsledky - chybí zdroje. Nejde jen o etický problém - uplácení při zadávání veřejných zakázek je pro naši ekonomiku nebezpečnější než hospodářská krize. Pokud se nepodaří vymýtit korupci a vrátit do naší politiky slušnost, budou všechny investice a prorůstová opatření k ničemu. Mnoho peněz, které lze rozumně investovat ve veřejném zájmu, se ztrácí v kapsách kdovíkoho," upozorňuje předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Podle Lišky jsou zelení dlouhodobě jedinou parlamentní stranou, která korupci prokazatelně nepodlehla. Důkazy? Na celostátní úrovni SZ jako jediná jednoznačně odmítla milionový úplatek v aféře „milión za zákon". Zelení nemají žádné podivné sponzory v pozadí a veškeré financování předvolební kampaně zveřejňují on-line na internetu prostřednictví tzv. transparentního účtu. Na úrovni celostátní i komunální dlouhodobě upozorňujeme na podezřelé praktiky při povolování staveb a zadávání veřejných zakázek. Např. na netransparentní jednání nedávno zatčeného starosty Brna - Žabovřesk Aleše Kvapila upozorňovali tamní zelení již řadu měsíců.

Programem zelených pro příští období jsou proto především rázná protikorupční opatření a zpřísnění pravidel pro práci politiků a politických stran.

Více: Liška (SZ): Naše návrhy jsou jasné, stručné a srozumitelné

Jak chtějí zelení potírat korupci?

1) ÚOHS musí začít kontrolovat i tzv. zakázky malého rozsahu, které tvoří až polovinu objemu všech veřejných zakázek. „V malém se krade stejně jako ve velkém. Šibalové, kteří účelově rozdělují velkou zakázku na několik menších, aby na ně nikdo nemohl, musí dostat konečně přes prsty," vysvětluje Ondřej Liška.

2) Tzv. akcie na majitele musí být zrušeny, neboť umožňují skrývat skutečné vítěze soutěží o veřejné zakázky. Navrhujeme zavést centrální registr dodavatelů, kteří se účastní veřejných zakázek. „Je veřejným tajemstvím, že anonymní akcie na majitele jsou mnohdy v držení rodinných příslušníků a přátel těch, kdo rozdělují veřejné prostředky. Politici tak přihrávají peníze do kapes sami sobě. Tato praxe musí skončit," říká Liška.

3) Imunita poslanců musí být konečně omezena. Parlament nemůže být azyl pro korupčníky. Je třeba plně zdanit nechvalně známé poslanecké náhrady. „Zelení se v uplynulém volebním období opakovaně pokoušeli tyto věci prosadit. A nevzdáme to ani po volbách," tvrdí Ondřej Liška.

4) Je třeba zavést povinnost zřídit samostatné transparentní účty pro vedení volebních kampaní. „Kromě zelených to žádná z parlamentních stran nemá. A dobře vědí proč. Nejrozšířenější způsob korumpování je formou skrytých příspěvků na volební kampaň," je přesvědčen Liška.

Chytrá zelená ekonomika přináší čistý zisk

Klíčovými body ekonomické strategie zelených jsou investice do rozvoje moderních energeticky úsporných technologií a zejména masivní navýšení výdajů na vzdělávání. „Budeme podporovat výrazné investice do energetických úspor a moderních technologií, které výrazně zvyšují účinnost při využívání energie. Tyto investice sníží veřejné výdaje, sníží znečištění a přinesou nová pracovní místa v perspektivních oborech," dodává předseda zelených Liška.

Za jeden z největších dnešních společenských problémů pokládají zelení ekonomickou diskriminaci žen. Ženy dostávají za stejnou práci až o třetinu nižší plat než muži. SZ chce zvýšit jejich ekonomickou aktivitu pomocí pestré nabídky služeb. Pracovní místa v komunitních službách mohou vzniknout s finanční podporou státu a přinejmenším s morální podporou obcí, nejlépe však s obcí nebo neziskovými iniciativami jako zřizovatelem. Taková pracovní místa nebudou klást nároky na dojíždění, mohou být velmi flexibilní z hlediska úpravy pracovní doby a vhodná pro fyzicky zdatné i pro osoby se znevýhodněním (zdravotním, věkovým, kvalifikačním). Zpětně se tak posílí komunitní život v místě.

Lepší ochrana ovzduší - jde tu o zdraví

Zelení se jako jediná strana systematicky věnují ochraně životního prostředí. SZ požaduje přísnější zákon o ochraně ovzduší. „Nesmí se opakovat situace, kdy se lidé ve velkých městech dusí tak, jako nedávno na Ostravsku," varuje Ondřej Liška. Zelení chtějí také omezit zastavování kvalitní orné půdy nevzhlednými velkosklady a hypermarkety. Navrhují proto zvýšení poplatků za vynětí ze Zemědělského půdního fondu a zavedení poplatků za zastavování biotopů, jako je tomu např. v sousedním Německu. SZ rovněž striktně trvá na zachování ekologických limitů těžby, které chrání domovy lidí v severních Čechách před zbouráním.

Více: Dusík: Zákon o ovzduší i přes zákaz předložím

Místo Plzně Cambridge

„Trvalá prosperita může být postavena jedině na znalostech. Jsme malá země bez výraznějších přírodních zdrojů a přitom dvacet let trestuhodně opomíjíme vzdělávání. Hezké řeči o podpoře školství nikam nevedou, politiky je k tomu evidentně potřeba donutit zákonem. Mám takovou zkušenost," vysvětluje bývalý ministr školství Ondřej Liška. Strana zelených proto bude prosazovat změnu rozpočtových pravidel tak, aby každá další vláda musela každoročně do vzdělávání investovat 12% veřejných výdajů, jak je běžné v zemích EU. U nás jde zatím sotva o 9%.

Více peněz si zaslouží i kultura, včetně té alternativní, dosud opomíjené. Zelení chtějí prosadit oddlužení Státního fondu kultury, zavedení jeho financování ze zisků hazardu a transparentní rozdělování jeho prostředků.

Dále čtěte: Volební program Strany zelených

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…