Mach (SSO): Ústavní soud se zbláznil

16.04.2010 20:47

Místo demokracie máme ode dneška soudcokracii.

Mach (SSO): Ústavní soud se zbláznil

Ústavní soud v pátek 16. dubna 2010 rozhodl, že občan, jemuž stát podle zákona přiznal invalidní důchod ve výši 13 346 korun, byl zkrácen na svých právech. Politikům Ústavní soud uložil do 30. září 2011 změnit zákon o důchodovém pojištění. Podle Ústavního soudu je nepřijatelné, že občan, který měl mzdu 60 tisíc, má důchod jen o pár tisícikorun vyšší než občan, který měl mzdu 15 tisíc.

Žalobce se odvolal na článek 30 Listiny základních práv a svobod, podle kterého „občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci." Dosud jsme si mysleli, že slovo „přiměřené" je jen jedním z mnoha vágních neškodných výrazů v českém ústavním pořádku. Dnes se soudci rozhodli, že mají právo určovat, co je přiměřené.

Lidé s nadprůměrnými příjmy se nejspíš radují. Kromě mě.

Já rozhodnutí Ústavního soudu považuji za absurdní. Vím, že mi teď budou všichni antiparoubkovci nadávat, ale nemůžu si pomoct: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu mě vede k obavám, nakolik jsou ústavní soudci kompetentní a k otázce, zda existuje cesta, jak ústavní soudce odvolat.

Upozorňuji všechny čtenáře, že se nyní nepřu o podstatu důchodového systému. Přu se o to, zda to má být Ústavní soud, nebo parlament, kdo určuje zákony, kdo určuje povahu důchodového systému. Aby bylo jasno: Důchodový systém v České republice považuji za špatný, drahý a nespravedlivý. Ale změnit ho musí politici, kteří se zodpovídají voličům, ne ústavní soudci, kteří se nikomu nezodpovídají.

Dosud jsme si mysleli, že je věc politiky a demokratického rozhodování ve volbách, jaký budeme mít důchodový systém. Tato volba je nyní nepřípustná. Místo demokracie máme ode dneška soudcokracii. Politici nyní vlastně nesmějí ve volbách obhajovat stávající důchodový systém, nebo jeho drobné změny. Obhajovali by protiústavní zákon.

Někdo by možná řekl, že jako pravičák bych dnešní rozsudek měl vítat... Ale souhlasit s Ústavním soudem jen pro to, že se mi to zrovna hodí do krámu, to je zahrávání si s ohněm. Listina základních práv a svobod totiž skýtá mnoho příležitostí pro další aktivismus Ústavního soudu.

Jak vyhovět Ústavnímu soudu? Možná snížením důchodů lidem, kteří měli podprůměrné příjmy. To by pak asi bylo v souladu s verdiktem soudu. Nebo zvýšit důchody lidem, kteří měli nadprůměrné příjmy. Kde se na to ale vezmou peníze? Zvýší se daně? Komu? A bude to "přiměřené"? Zeptáme se raději dopředu Ústavního soudu, jaké smíme mít daně? Otázek je mnoho. Ústavní soud si na sebe vzal velký úkol. Ode dneška nevládne parlament, ale patnáctičlenná rada starších...

Loni Ústavní soud zrušil volby - prý byl na svých právech platu zkrácen poslanec-přeběhlík Melčák. Pak soud rozhodl, že Lisabonská smlouva je v pořádku. Co rozhodne Ústavní soud příště? A nezajímají se stárnoucí soudci především o své vlastní důchody?

Chci zásadní změnu důchodového systému, ale chci s ní uspět ve volbách. Preferuji demokracii při všech jejích nedokonalostech.

Petr Mach je předsedou Strany svobodných občanů.

Dále čtěte:
Ústavní soud zrušil část zákona o výpočtu důchodu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce