Mrázek: Je moc špatné omlouvat placení plomb tím, že ústavu přece porušujeme běžně

11.10.2010 8:45

Říká první viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek

Mrázek: Je moc špatné omlouvat placení plomb tím, že ústavu přece porušujeme běžně

Pokud jde o záruky zdravotní péče o všechny občany, máme asi nejlepší ústavu na světě. Spolu s mezinárodními zákony o lidských právech určuje podobu veřejného zdravotnictví, kde je postaráno o každého. Dokonce by ani nemělo záležet na tom, kdo sestaví vládu.

Patřičnou péči o všechny občany je nutné financovat na základě solidarity bohatých s chudými. Zatemňující slovní spojení "solidarita zdravých s nemocnými" znamená jen, že zdraví nejsou léčeni. Tím se ale peníze na léčení nemocných nezískají. Solidarita bohatých s chudými vadí některým bohatým, a ti se snaží, aby se co nejvíce péče platilo přímo, bez jejich solidární účasti. To je v rozporu s Ústavou ČR, ale toho se v minulosti nedbalo. Proto šel Svaz pacientů ČR v srpnu na jednání s ministrem zdravotnictví Hegerem jak s požadavkem zrušení poplatků, tak i s návrhem obnovit hrazení úplné stomatologické péče z veřejného zdravotního pojištění.

Ministr Heger připustil, že regulační poplatky neregulují a jako platba za péči jsou v rozporu s Ústavou ČR, ale že je nehodlá zrušit všechny, protože za léky a ve stomatologii se platí běžně. Jaká je to hrůza, omluvit porušování nejvyššího zákona tím, že je zvykem ho porušovat!

Ale jak k tomu došlo. Na začátku devadesátých let vyjednal president stomatologické komory Pekárek, schopný lobista, aby z fondů pojištění byla vyčleněna určitá poměrná část jen pro úhrady za stomatologické výkony ze zvláštního účtu. Vyhnul se tak limitování úhrad, které postihlo ambulantní specialisty a stomatologové a jejich sestry dosáhli brzo příjmů na úrovni 150% příjmů v jiných odbornostech. Potom prosadil postupné rozšiřování rozsahu stomatologické péče nehrazené z veřejného pojištění a tím došlo k plíživé likvidaci solidárního hrazení této péče. Zároveň byly rušeny málo výnosné prohlídky chrupu školní mládeže. Postupně jsme dospěli do stavu, kdy si stále více občanů patřičné stomatologické práce nemůže dovolit.

Přímé platby umožňují zubařům vybírat více, než by zaplatila pojišťovna, a navíc prakticky bez kontroly. Ceny nejsou regulovány ani konkurencí mezi stomatology, ta je i při jejich lákavých příjmech nedostatečná, protože počet absolventů je limitován příliš malými částkami určenými na jejich nákladnou praktickou přípravu.

Stanovisko MZ nepravdivě mluví o destabilizaci a přitom je MZ povinno vědět, že podle úředních statistických údajů z konce třetího čtvrtletí 2010 je finanční kondice zdravotních pojišťoven, vzdor chybám náměstka Šnajdra a Státního ústavu pro kontrolu léků a vlády v minulém období, překvapivě dobrá. Výběr pojistného přinejmenším neklesá a může být odstraněním nesprávností posílen. Také rezervy nejsou vyčerpány, jak se lživě tvrdí.

Snižování nákladů na zdravotní péči v oboru stomatologie by muselo začít osvětou a hlavně vytvořením dost dobrých podmínek pro správnou péči o zuby, včetně obnovy prohlídek zubů školní mládeže. Rozhodně ne tím, že se přestanou léčit ti, kteří si to sami nezaplatí. MZ by také mělo vědět, že kazivost zubů je podmíněna i geneticky, značná část populace má podstatně sníženou odolnost proti zubnímu kazu.

Případný návrh nehradit občanům v aktivním věku ani amalgámové plomby (byť nově ministr zdravotnictví Heger v Plzni před studenty zařadil zpátečku a zatím pozastavil prosazování této myšlenky) by měla Legislativní rada vlády odmítnout stejně, jako to udělala v případě návrhů ministra Drábka ohrožujících občany ztrátou lůžkové péče. Neměla by čekat, až to udělá Ústavní soud. Ministerstvo by také mělo, v rámci plnění své povinnosti zajistit všem občanům Ústavou ČR garantovanou úplnou zdravotní péči s rovným přístupem, bez diskriminace, postupovat důsledně v souladu s Ústavou ČR, a vrátit celou patřičnou stomatologickou péči mezi péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Praha 8.10.2010

Ing. Josef Mrázek, CSc., v.r.
1. vicepresident Svazu pacientů ČR

Zdroj: pacienti.cz

Související:

Nečas neveří svým uším. Heger chce snad porušit koaliční dohodu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…