Bárta: Připravte se na zdražení tepla. Vitásková jde na ruku uhlo- a solarbaronům

28. 4. 2013 17:41

Dnešní vydání deníku Insider přišlo s tvrzením, že Energetický regulační úřad pod vedením Aleny Vitáskové zanesl do strategického plánu omezení podpory nových obnovitelných zdrojů, a o to víc přispívá velkým solárním elektrárnám a teplárnám, aby pálily uhlí. Tím de facto podporuje jejich výstavbu, přestože je transfer tepla neekologický a neekonomický, neboť transfer tepla nese s sebou vysoké ztráty.

Bárta: Připravte se na zdražení tepla. Vitásková jde na ruku uhlo- a solarbaronům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
Touto svojí politikou se stát dostává do střetu se strategií na ochranu spotřebitelů a předně do střetu s podporou konkurenceschopnosti v podnikání. 
 
 
Věci veřejné před více jak měsícem připravily novelu energetického a stavebního zákona, která by lidem měla dát možnost odstřihnout se od městských tepláren a přejít na alternativní, levnější a ekologičtější vytápění.  Jak je vidět, stát dělá vše proto, aby udržel 1,5 milionů domácností závislých na teplárnách a vysával z rodinných rozpočtů další peníze.
 
I když byl průměrný nárůst cen tepla v ČR v minulém roce poměrně nízký, nadále existují značné rozdíly mezi cenami pro koncové odběratele různých tepláren. Například rozdíl mezi „nejlevnějším“ teplem z Elektráren Opatovice a „nejdražším“ dodávaným teplem v ČR je téměř 100 %. Jinými slovy, odběratelé v Jablonci nad Nisou zaplatí za stejnou dodávku tepla dvojnásobek toho, co odběratelé v Pardubicích a Chrudimi.
 
Insider spočítal, že tato podpora zvýší ceny pro spotřebitele za letošek nejméně o miliardu. Na tomto rozhodnutí ERÚ vydělají zhruba miliardu největší energetické firmy ČEZ, EPH nebo Sokolovská uhelná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vít Bárta

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…